ZP-I-443/43/04 - Opodatkowanie VAT usług faktoringu niewłaściwego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2004 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZP-I-443/43/04 Opodatkowanie VAT usług faktoringu niewłaściwego

Pytanie podatnika

Czy usługi faktoringu niewłaściwego (z regresem zapłaty wobec faktoranta) podlegają w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu VAT.

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo Strony z dnia 14 maja 2004 r. (wpływ do tut. Organu dnia 17 maja 2004 r.), w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

W powołanym wyżej piśmie Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem czy usługi faktoringu niewłaściwego (z regresem zapłaty wobec faktoranta) podlegają w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym Jednostka informuje, iż świadczy usługi faktoringu niewłaściwego. Kredytobiorcy, z którymi Bank podpisuje umowy o świadczenie usług faktoringowych, przedstawione zostają do wykupienia przed terminem płatności faktury pochodzące z obrotu gospodarczego. Bank udziela na okres pomiędzy datą bieżącą a datą zapłaty dyskontowanego kredytu płatniczego, pobierając prowizję oraz odsetki dyskontowe.

Spłata udzielonego kredytu następuje poprzez wpływ zapłaty od odbiorcy towaru lub usługi. W przypadku braku zapłaty ze strony kontrahenta faktoranta, Bankowi przysługuje regres wobec kredytobiorcy co do zapłaty należności. Zdaniem Strony faktoring niewłaściwy z regresem wobec faktoranta ma cechy kredytu dyskontowanego i nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. Organ nie podziela stanowiska Strony i pragnie zauważyć, iż zgodnie z załącznikiem nr 4 do cyt. ustawy o podatku od towarów i usług (pozycja nr 3) usługi pośrednictwa finansowego o symbolu PKWiU sekcja J ex (65-67) korzystają ze zwolnienia od podatku. Jednak usługi faktoringu zostały wyłączone z przedmiotowego zwolnienia, wobec czego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podatku w wys. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zaznacza się, iż ustawodawca wyłączył ze zwolnienia usługi faktoringu bez względu na to czy jest on z prawem lub bez regresu w stosunku do przedsiębiorstaw, z którym zawarto umowę faktoringową.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl