ZP-I/443/118/04 - Stawka podatku VAT zastosowana w odniesieniu do modernizacji domu studenckiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 sierpnia 2004 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZP-I/443/118/04 Stawka podatku VAT zastosowana w odniesieniu do modernizacji domu studenckiego

Pytanie podatnika

1) Jaka stawkę podatku VAT należy zastosować od usług zakwaterowania nauczycieli akademickich. 2) Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w odniesieniu do modernizacji.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w sprawie przedstawionej w zapytaniu z dnia 6 maja 2004 r.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionej we wniosku z dnia 6 maja 2004 r.:

1)... posiada Hotel Asystenta, w którym zakwaterowani są pracownicy dydaktyczno-naukowi,

2)... będzie dokonywała modernizacji Domu Studenta.

Wobec powyższego... zadała pytania?

1) Jaka stawkę podatku VAT należy zastosować od usług zakwaterowania nauczycieli akademickich?

2) Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w odniesieniu do modernizacji?

Zdaniem... usługi zakwaterowania nauczycieli akademickich, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, symbol PKWiU - ex 70.20.11 są zwolnione od podatku, natomiast roboty budowlano-montażowe, stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2a w/w ustawy objęte są stawką 7% do dnia 31 grudnia 2007 r.

Uwzględniając powyższe stwierdzono co następuje:

Ad. 1. Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w załączniku nr 3 do ww ustawy, stanowiącym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, pod poz. 140 ustawodawca wymienił usługi o symbolu PKWiU ex 55.2 tj: usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU 55.23.15).

Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia 21 czerwca 2004 r. prowadzenie hotelu asystenta przeznaczonego do zakwaterowania własnych nauczycieli akademickich mieści się w grupowaniu PKWiU 55.23.15-00.00 "Usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Zatem... świadcząc usługi zakwaterowania nauczycieli akademickich w hotelu asystenta może stosować stawkę podatku w wysokości 7%.

Ad. 2. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z ww przepisem, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie:

- obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej,

- remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 ww ustawy o VAT pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinnego stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę domu studenta nie można zaliczyć do żadnej z ww grup Klasyfikacji Obiektów Budowlanych i zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy do robót budowlano-montażowych związanych z modernizacją domu studenta należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Niniejsze odpowiedzi udzielone zostały zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl