ZP-443/9/P/06 - Wyłączenie z opodatkowania wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa; możliwość korekty podatku naliczonego, który odliczono przy nabyciu środków trwałych wnoszonych aportem

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim ZP-443/9/P/06 Wyłączenie z opodatkowania wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa; możliwość korekty podatku naliczonego, który odliczono przy nabyciu środków trwałych wnoszonych aportem

Pytanie podatnika

Zapytanie Podatnika dotyczy następujących kwestii:

1) czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług?

2) czy należy skorygować podatek naliczony, który odliczono przy nabyciu towarów, usług i środków trwałych wnoszonych aportem?

W dniu 13.03.06 r. wpłynął do organu podatkowego wniosek dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, uzupełniony pismem z dnia 23.05.06 r., wpływ do US w dniu 01.06.06 r.

Ze złożonego przez Podatnika wniosku wynika, iż prowadzi on działalność jednoosobową i zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo jako wkład do spółki jawnej, wskutek czego nastąpi likwidacja dotychczas funkcjonującej firmy. Pozostali wspólnicy zamierzają wnieść wkłady pieniężne. Prowadząc działalność gospodarczą jako osoba fizyczna Podatnik dokonuje wyłącznie dostaw opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i korzysta z pełnego odliczenia podatku naliczonego. Również spółka jawna, która ma powstać będzie dokonywać wyłącznie dostaw opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zapytanie Podatnika dotyczy następujących kwestii:

1) czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług?

2) czy należy skorygować podatek naliczony, który odliczono przy nabyciu towarów, usług i środków trwałych wnoszonych aportem?

W ocenie Podatnika:

1) czynność wniesienia do spółki jawnej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c nie podlega uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług.

2) nie zachodzi również konieczność korygowania dokonanego odliczenia, ponieważ wniesione aportem towary, usługi i środki trwałe zostały zakupione pierwotnie w celu wykorzystania ich do wykonania czynności opodatkowanych i po wniesieniu ich do spółki będą wykorzystywane w tym samym celu.

ad.1) Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "zbycie przedsiębiorstwa". Zdaniem organu podatkowego pojęcie to obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel dotyczyć będzie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c.

W ocenie organu podatkowego ww. czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

ad.2) Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Zdaniem organu podatkowego wskazana wyżej zasada ma zastosowanie w przypadku, gdy Podatnik rozliczał podatek naliczony proporcją, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, iż Podatnik dokonuje wyłącznie dostaw opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i korzysta z pełnego odliczenia podatku naliczonego. Również spółka jawna, która ma powstać będzie dokonywać wyłącznie dostaw opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W ocenie organu podatkowego ani Podatnik, ani spółka jawna, która powstanie nie będzie miała obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ustawy o VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy ocenia stanowisko Podatnika w powyższej sprawie jako prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl