ZP/443-475/2/05 - Termin obniżenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego duplikatu faktury korygującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2006 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZP/443-475/2/05 Termin obniżenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego duplikatu faktury korygującej.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

-

art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej terminu obniżenia podatku naliczonego, na podstawie otrzymanego duplikatu faktury korygującej za usługi telekomunikacyjne.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca w listopadzie 2005 r. otrzymała duplikat faktury korygującej dokumentującej nabycie usług telekomunikacyjnych w kwietniu 2004 r. Oryginał faktury korygującej do której Spółka otrzymała duplikat, nigdy wcześniej nie dotarł do Niej, dlatego nie dokonała Ona obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tego dokumentu.

W związku z powyższym, wątpliwości Spółki budzi termin obniżenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego duplikatu faktury korygującej.

Zdaniem Spółki, obniżenia podatku naliczonego, na podstawie otrzymanego duplikatu faktury korygującej może Ona dokonać w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała ten dokument.

W opisanym stanie faktycznym, zastosowanie znajdują następujące przepisy:

-

§ 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 789), stosownie do którego w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą,

-

§ 16 ust. 3 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:

1)

zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,

2)

zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,

-

§ 16 ust. 5 przywoływanego rozporządzenia, stosownie do którego nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali,

-

§ 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, stosownie do którego fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury,

-

§ 17 ust. 4 pkt 2 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego,

-

§ 17 ust. 5 przywoływanego rozporządzenia, stosownie do którego przepisu ust. 4 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze, której korekta dotyczy,

-

§ 22 ust. 2 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.

Mając na uwadze powyższe uregulowania należy stwierdzić, że duplikaty faktur korygujących traktujemy na równi z fakturami korygującymi. W przypadku otrzymania przez Podatnika duplikatu faktury korygującej dokumentującej nabycie usług telekomunikacyjnych, zastosowanie mają zatem zasady ogólne odliczania podatku VAT z faktur korygujących. Termin obniżenia podatku naliczonego na podstawie otrzymanego duplikatu faktury korygującej uzależniony będzie zatem od przyczyn wystawienia faktury korygującej. Podatnik otrzymujący duplikaty faktur korygujących, które zostały wystawione z powodu przyczyn określonych w § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia, zobowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym te duplikaty faktur otrzymał. Natomiast w przypadku otrzymania duplikatów faktur korygujących, które zostały wystawione z powodu przyczyn określonych w § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, Podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym te duplikaty otrzymał - jeżeli ujęcie ich w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Wobec powyższego, stanowisko wyrażone przez Podatnika należało uznać za prawidłowe, wobec czego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl