ZP/443-286/05 - Upoważnienie odbiorcy usług do wystawiania, w imieniu świadczącego, faktur VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2005 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZP/443-286/05 Upoważnienie odbiorcy usług do wystawiania, w imieniu świadczącego, faktur VAT

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przepisy podatkowe upoważniają odbiorcę usług do wystawiania, w imieniu świadczącego, faktur VAT, dokumentujących sprzedaż świadczonych usług bez upoważnienia podmiotu świadczącego?

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

Uzasadnienie

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, której przedmiotem jest kompleksowe organizowanie i udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń odrębnie kontraktowanych, tj. badanie antygenów zgodności tkankowej przy typowaniu dawców szpiku. Podatnik z tytułu wykonanej usługi wystawia faktury VAT, które przesyła do NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia wystawia swoją fakturę na powyższą usługę i żąda jej podpisania przez Wnioskującą. Dopiero po podpisaniu faktury następuje przyjęcie faktury Podatnika. W wyniku przeprowadzonej wewnętrznej kontroli ujawniono fakt, iż na daną usługę wystawiane są dwie faktury: jedna przez NFZ, druga przez świadczącego usługi, tj. Wnioskującą. Kontrola ksiąg wykazała jednak, że usługa oraz zapłata ewidencjonowane są tylko raz, przy czym w NFZ ewidencjonowana jest faktura wystawiona przez Fundusz, a w Centrum wystawiane przez Podatnika. Ponadto, jak podaje Wnioskująca, umowa zawarta z NFZ nie zawiera upoważnienia do wystawiania faktur przez nabywcę usług w imieniu świadczącego usługę oraz nie są spełnione pozostałe warunki wystawiania faktur przez nabywcę, o których mowa w § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy przepisy podatkowe upoważniają odbiorcę usług do wystawiania, w imieniu świadczącego, faktur VAT, dokumentujących sprzedaż świadczonych usług bez upoważnienia podmiotu świadczącego?

Podatnik wyraził stanowisko, iż wystawianie faktur przez nabywcę, bez zgody podmiotu świadczącego jest niedopuszczalne.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zasadą w polskim prawie podatkowym jest, iż podmiot świadczący usługę wystawia fakturę, potwierdzającą jej wykonanie. Wyjątek od tej zasady wprowadza przepis § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798), zgodnie z którym nabywcy towarów i usług od podatnika, o którym mowa w § 8 ust. 1, mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako "FAKTURA VAT", w tym również faktury, o których mowa w § 14, w przypadku łącznego spełnienia warunków wskazanych w tych przepisach.

Stosownie do § 10 ust. 1 pkt 1 lit. b w/w rozporządzenia, warunkiem dopuszczalności wystawiania faktur przez nabywcę usług jest, m. in. zawarcie z świadczącym usługi umowy odpowiadającej warunkom wymienionym w ust. 2, upoważniającej do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów - w imieniu i na rachunek usługodawcy.

Zgodnie z § 10 ust. 2 przywoływanego rozporządzenia, umowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, powinna zawierać w szczególności:

1) postanowienia, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi:

a) upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu i na jego rachunek,

b) nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy,

c) poinformuje nabywcę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;

2) postanowienia, iż podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług:

a) będzie wystawiał faktury, faktury korygujące i duplikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami,

b) będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma tak być określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi,

c) poinformuje drugą stronę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;

3) określenie terminu jej obowiązywania, z tym że termin ten nie może być dłuższy niż jeden rok.

Przepisy § 10 w/w rozporządzenia zawierają ponadto szereg warunków, których wypełnienie jest konieczne, by dopuszczalne było wystawianie faktur przez nabywcę towarów lub usług.

Jak zatem wynika ze wskazanych unormowań, zobowiązanym i uprawnionym do wystawienia faktury VAT, dokumentującej świadczenie usługi, jest przede wszystkim podmiot świadczący tą usługę. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest jedynie po spełnieniu warunków, do których należy m. in. wskazana powyżej zgoda podmiotu świadczącego usługę. Jak podaje Podatnik, umowa zawarta z NFZ zgody takiej nie zawiera. Ponadto strony umowy nie spełniają pozostałych warunków, o których mowa w § 10 w/w rozporządzenia. W tym zakresie stanowisko Podatnika, iż wystawianie faktur przez nabywcę usług w imieniu świadczącego tą usługę, bez wyrażenia takiej zgody, należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie należy podkreślić, iż rozpatrując wniosek Podatnika, tut. organ podatkowy nie brał pod uwagę, dołączonej do wniosku, zawartej z NFZ umowy. Naczelnik Urzędu Skarbowego, wydając interpretację prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, nie jest bowiem uprawniony do dokonywania wykładni umów zawartych przez podatników. Do kompetencji Naczelnika tut. organu podatkowego nie należy zatem ocena, czy zawarta przez Wnioskującą umowa zawiera wyraźną, czy też dorozumianą zgodę na wystawianie faktur w Jej imieniu, o której mowa w § 10 w/w rozporządzenia. Rozwiązanie kwestii udzielenia takiego upoważnienia należy do stron umowy.

Odpowiedź udzielana na wniosek Podatnika złożony w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, zawiera ocenę stanowiska Podatnika w odniesieniu do przedstawionej w tym wniosku kwestii.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl