ZP/443-136/1/05 - Termin dokonania korekty faktur wewnętrznych w związku z otrzymaniem faktur korygujących dotyczących WNT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2005 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZP/443-136/1/05 Termin dokonania korekty faktur wewnętrznych w związku z otrzymaniem faktur korygujących dotyczących WNT.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej momentu uwzględnienia korekty faktur wewnętrznych, w związku z otrzymaniem not korygujących od dostawcy towarów w ramach WNT, za nieprawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca dokonuje zakupu towarów z Niemiec, wykazując każdorazowo odpowiednią wartość zakupionych towarów w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Spółka sprzedaje zakupione towary na terenie RP odbiorcom detalicznym. Towar dostarczany jest bezpośrednio z Niemiec do odbiorcy detalicznego. W związku z tym Wnioskująca nie ma możliwości bieżącej weryfikacji ilości dostarczanego towaru z fakturą dostawcy. Braki w dostawach rozpoznawane są na podstawie informacji od odbiorców detalicznych i zgłaszane niezwłocznie dostawcy Spółki. Dostawca po zweryfikowaniu i stwierdzeniu faktycznego braku w dostawie wystawia notę uznaniową na brakujące towary. W przypadku stwierdzenia niezgodności ceny dostawca koryguje ją odpowiednio notą uznaniową bądź notą obciążeniową zbiorczą do kilku faktur dostawy. Kontrahent zagraniczny koryguje wartości wykazanych przez siebie dostaw wewnątrzwspólnotowych o kwoty wynikające z not uznaniowych.

W związku z powyższym Wnioskująca zwróciła się z pytaniem, czy powinna korygować pierwotną deklarację VAT-7, w której wykazała wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli po złożeniu deklaracji otrzymała od kontrahenta:

-

notę uznaniową ze względu na braki w dostawie,

-

notę uznaniową ze względu na nieprawidłową (zawyżoną) cenę,

-

notę obciążeniową ze względu na nieprawidłową (zaniżoną) cenę,

czy też powinna uwzględnić ją w deklaracji za miesiąc, w którym została wystawiona dana nota przez dostawcę?

Zdaniem Wnioskującej, otrzymując wyżej opisane noty uznaniowe powinna skorygować pierwotną deklarację.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności w tym okresie.

Zgodnie zaś z § 28 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971), przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, z tym że w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

W przepisie § 19 ust. 4 przywoływanego rozporządzenia, postanowiono natomiast, iż sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Stosownie do przepisu § 19 ust. 5 ww. rozporządzenia, nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali.

Zgodnie z § 20 ust. 4 przywoływanego rozporządzenia, nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

1)

jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;

2)

jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Dokonując analizy przytoczonych powyżej przepisów stwierdzić należy, iż korekty faktur wewnętrznych, w związku z otrzymaniem faktur korygujących od dostawcy towarów w ramach WNT, dokonuje się na bieżąco, bez potrzeby cofania się do miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zatem, przedmiotowe korekty faktur wewnętrznych należy uwzględnić w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc, w którym je wystawiono.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl