ZP/436-18/05 - Sprzedaż nieruchomości objętej zwolnieniem z podatku od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2005 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZP/436-18/05 Sprzedaż nieruchomości objętej zwolnieniem z podatku od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy sprzedaż przez spółkę nieruchomości wniesionej przez wspólnika aportem w zamian za udziały podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej wyrobów techniki grzewczej, sanitarnej i instalacyjnej.

Spółka podnosi, iż w zakresie przedmiotu swojej działalności ma m.in. wpis:

- 70.11.Z Zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

- 70.12.Z Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskująca, w ewidencji środków trwałych posiada grunt zabudowany budynkiem o charakterze niemieszkalnym, który wykorzystuje na cele handlowe. Spółka informuje, że od końca roku, w którym zakończono budowę tego budynku minęło 5 lat, a kwota wydatków poniesionych na ulepszenie tego środka trwałego nie stanowi 30 % wartości początkowej. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskującą w dniu 7.01.2003 r., w ramach aportu całego przedsiębiorstwa wniesionego przez wspólnika. Spółka podnosi, iż czynność ta była zwolniona od podatku od towarów i usług, stosownie do przepisu § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w związku z czym, Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskująca zamierza sprzedać przedmiotowy środek trwały wspólnikowi.

Zdaniem Wnioskującej, odpłatna dostawa przedmiotowego budynku wraz z gruntem, wspólnikowi, który wniósł go do Spółki w ramach aportu, w zamian za udziały, spełnia definicję towaru używanego, o której mowa w art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), i w związku z tym sprzedaż ta korzysta ze zwolnienia z podatku, stosownie do przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowej. W opinii Spółki, na fakturze należy wykazać jako sprzedaż zwolnioną, sprzedaż budynku jak i gruntu, który opodatkowany jest stawką właściwą dla budynku trwale związanego z gruntem.

Tym samym, zdaniem Wnioskującej, z tytułu sprzedaży w/w nieruchomości, należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 %.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego:

- art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), który stanowi, iż podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży,

- art. 2 pkt 4 przywoływanej ustawy, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego,

- art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a w/w ustawy, regulujący, iż stawki podatku wynoszą, od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Postanowieniem nr ZP/443-376/05 z dnia 29.11.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego, uznał za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, w części dot. zwolnienia z podatku od towarów i usług, sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Tym samym, w przedmiotowym stanie faktycznym, nie znajdzie zastosowania wyłączenie z podatku od czynności cywilnoprawnych, z uwagi na wyjątek, o którym stanowi przepis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie bowiem nieruchomość, której sprzedaż objęta zostanie zwolnieniem z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a, w/w ustawy, czynność ta jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w stawce 2%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl