ZN-II-2/415-32/05/KL - Opodatkowanie odszkodowania z tytułu błędnie udzielonej pomocy przez radcę prawnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie ZN-II-2/415-32/05/KL Opodatkowanie odszkodowania z tytułu błędnie udzielonej pomocy przez radcę prawnego.

Pytanie podatnika

Czy otrzymane odszkodowanie od radcy prawnego z tytułu szkody z powodu błędnie udzielonej porady prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanego odszkodowania stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

W dniu 5 grudnia 2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanego odszkodowania.

Podatniczka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że:

W sierpniu 2005 r. podatniczka otrzymała odszkodowanie od radcy prawnego z tytułu szkody jakiej doznałam z powodu błędnie udzielonej mi przez niego porady prawnej w wyniku której utraciłam prawo do należnego mi zasiłku przedemerytalnego. Winę stwierdzono na podstawie orzeczenia Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Koszalinie. Odszkodowanie wypłaciło mi Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodu radcy prawnego, żądając zwrotu 1 % kwoty odszkodowania tytułem zwrotu promesy, którą to kwotę zwróciłam im na rachunek bankowy.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatniczka formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacone odszkodowania z niektórych tytułów nie podlegają opodatkowaniu, uważam że mój konkretny przypadek również się do nich zalicza i nie mam obowiązku odprowadzenia podatku od tej kwoty.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa:

- art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

- art. 821, art. 822 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

Zgodnie z art. 821 Kodeksu Cywilnego ubezpieczenie majątkowe może dotyczyć mienia albo odpowiedzialności cywilnej.

Z kolei na podstawie art. 822 § 1 Kodeksu Cywilnego przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

W myśl § 2 powołanego przepisu umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody, o których mowa w § 1, będące następstwem przewidzianego w umowie wypadku, który miał miejsce w okresie ubezpieczenia.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, iż wypłacone odszkodowanie przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodu radcy prawnego z tytułu błędnie udzielonej przez niego porady prawnej korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 updof.

Wobec stwierdzenia zgodności stanowiska podatnika z istniejącym stanem prawnym na dzień wydania postanowienia, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, wydana została w oparciu o obowiązujący stan prawny w dniu 19 grudnia 2005 r. i obowiązuje do czasu jego zmiany.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 1 O.p.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl