ZN-DF-II/406-2/2006 - Wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Szamotułach ZN-DF-II/406-2/2006 Wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet.

"Podatnik (...) zwrócił się z zapytaniem, czy w przypadku wspólnego zamieszkiwania w domu z synem i wspólnego korzystania z Internetu, po dopisaniu do faktury za usługi sieci Internet syna mają obaj prawo do odliczenia ponoszonych wydatków.

(...) Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwoty wydatków ponoszonych przez podatnika z tytuły użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a cytowanej wyżej ustawy stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Ustawodawca wprowadzając wymienioną ulgę, uzależnił skorzystanie z niej od spełnienia określonych warunków tj.:

- użytkowanie sieci Internet ma się odbywać w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika;

- zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesienie przedmiotowych wydatków musi być udokumentowane fakturą VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;

- faktura musi być wystawiona na osobę dokonującą odliczenia;

- wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć rocznie 760 zł.

(...) Jak wynika z treści powyższych przepisów, ulga dotyczy podatnika, a nie dotyczy lokalu. Jeżeli zatem w lokalu zamieszkuje kilka osób i każda z nich spełni łącznie wymienione wyżej warunki, może skorzystać z ulgi do wysokości określonego limitu.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik i syn podatnika będą mogli skorzystać z ulgi (na każdą osobę przysługuje oddzielny limit w wysokości 760 zł), jednakże tylko do wysokości kwot rzeczywiście poniesionych w danym roku podatkowym przez każdego z nich, a wskazanych na fakturach VAT. Skoro ulga dotyczy wydatków poniesionych, to konsekwencją tego faktu jest konieczność posiadania oprócz faktury również dowodu zapłaty, potwierdzającego uregulowanie faktury (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/57