ZMA/4361-2/06/KKO - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 2006 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZMA/4361-2/06/KKO Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży przedsiębiorstwa.

Strona zamierza sprzedać przedsiębiorstwo prowadzone w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Umowa zbycia obejmować będzie: nazwę przedsiębiorstwa, logo, prawa autorskie do projektów wdrożonych produktów, towary gotowe, urządzenia, umowy handlowe, prawo wynikające z umowy najmu, tajemnice przedsiębiorstwa, stronę internetową, numery telefonów, materiały reklamowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) umowa sprzedaży jest jedną z czynności cywilnoprawnych, które podlegają temu podatkowi.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem umowy sprzedaży będzie przedsiębiorstwo, które w rozumieniu art. 551 k.c. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Przedsiębiorstwo zgodnie z definicją zawartą w tym przepisie, obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, a w szczególności: firmę, znaki towarowe, inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo, księgi handlowe, nieruchomości, ruchomości należące do przedsiębiorstwa (w tym produkty i materiały), patenty, wzory użytkowe i zdobnicze, zobowiązania i obciążenia, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo.

W świetle przepisów podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności wymienione w art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, między innymi umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Rzeczami w rozumieniu k.c. są tylko przedmioty materialne. Rzeczy dzielą się na nieruchome, czyli nieruchomości (grunty, budynki oraz części budynków tzw. nieruchomości lokalowe) i na rzeczy ruchome.

Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo - zgodnie z art. 55 k.c. - obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Poszczególne składniki przedsiębiorstwa, które jest sprzedawane, mogą być opodatkowane - stosownie do charakteru, jaki posiadają - według różnych stawek podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. b tej ustawy):

*

od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - stawka podatku wynosi 2%.

*

od umowy sprzedaży innych praw majątkowych - stawka podatku wynosi 1%

W tej sytuacji, gdy strony czynności cywilnoprawnej wyodrębnią w zawartej umowie sprzedaży składniki przedsiębiorstwa, wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sumą podatku obliczonego od wartości rynkowej, w stawce właściwej dla poszczególnych jego składników.

Przepis art. 7 ust. 3 ustawy stanowi, że podatek pobiera się według stawki najwyższej, jeżeli strony czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębniły wartości rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych praw.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w skład przedsiębiorstwa wchodzą prawa oraz rzeczy ruchome zatem stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wyniesie 1%.

Ponadto organ podatkowy zwraca uwagę na przepis art. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, iż podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego a nie, jak interpretuje przepis podatnik, cena sprzedaży przedsiębiorstwa. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy właściwym miejscowo organem od przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 1 jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) nabywcy, a jeżeli jedynie zbywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) zbywcy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl