ZM/436-8/2006 - Czy w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, przedmiot sprzedaży dla celów podatkowych należy traktować jako zorganizowaną całość, czy też każdy składnik sprzedawanego przedsiębiorstwa należy potraktować odrębnie?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście ZM/436-8/2006 Czy w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, przedmiot sprzedaży dla celów podatkowych należy traktować jako zorganizowaną całość, czy też każdy składnik sprzedawanego przedsiębiorstwa należy potraktować odrębnie?

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskująca wynika, że syndyk masy upadłości zamierza sprzedać w trybie art. 316 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze - przedsiębiorstwo upadłej spółki w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, w skład którego wchodzą w szczególności:

- nieruchomości, rzeczy ruchome w tym: środki trwałe. inne prawa majątkowe, w tym znak firmowy, licencje, wzory użytkowe, know - how, oprogramowanie, prawa wydawnicze i autorskie, marki handlowe, bazy danych, informacje o rynku i koncesje.

Zdaniem wnioskującej przy sprzedaży przedsiębiorstwa strony umowy powinny wymienić i podać wartości poszczególnych składników wchodzących w jego skład, a podatek od czynności cywilnoprawnych powinien być naliczony i pobrany wyłącznie odnośnie wymienionych praw majątkowych w stawce 1 %, natomiast odnośnie rzeczy znajdować będzie zastosowanie wyłączenie z art. 2 punkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Organ podatkowy uznaje, że stanowisko wnioskującej w wyżej wymienionej sprawie jest słuszne.

Przepis art. 1 ust. 1 stawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 roku z późn. zm.) określa jakie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przepisie tym brak bezpośredniego odniesienia do sprzedaży przedsiębiorstwa. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a wyżej wymienionej ustawy podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Ustawodawca w przepisie 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdził, iż podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%. innych praw majątkowych - 1%.

Dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa faktycznie dokonuje się sprzedaży różnych rzeczy i praw majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo.

Sprzedaż przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do poszczególnych jego składników, a nie jako całości. Dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa strony powinny wyodrębnić poszczególne składniki, ustalić czy są one rzeczą czy prawem majątkowym oraz ustalić ich wartość.

Artykuł 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera katalog czynności cywilnoprawnych nie podlegających podatkowi. Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Przedsiębiorstwo, którego normatywną definicję zawiera art. 551 Kodeksu cywilnego, jest zbiorem rzeczy i praw - zespołem składników materialnych oraz niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. W związku z powyższym, jeżeli przedmiotem sprzedaży w trybie art. 316 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze będzie tak rozumiane przedsiębiorstwo, a w umowie kontrahenci wymienią wchodzące w jego skład nieruchomości oraz rzeczy ruchome, wówczas do tej części umowy znajdzie zastosowanie przepis art. 2 pkt 3 ustawy a ich sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast w pozostałym zakresie, obejmującym sprzedaż wymienionych przez wnioskującą praw majątkowych stanowiących składniki mienia przedsiębiorstwa, umowa sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 1%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl