ZF/415-48/03 - Czy wynagrodzenie z tytułu zawartej przez firmę umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami należne licencjonowanemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami może być w obecnym roku podatkowym zaliczone do kosztów uzyskania przychodów mimo, iż jego działania nie doprowadzą w obecnym roku podatkowym do efektu w postaci sprzedaży, wynajęcia lub wydzierżawienia nieruchomości stanowiących własność jego firmy, ale doprowadzą wyłącznie do nabycia przez firmę Podatnika własności wskazanych w umowie pośrednictwa nieruchomości?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 sierpnia 2003 r. Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście ZF/415-48/03 Czy wynagrodzenie z tytułu zawartej przez firmę umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami należne licencjonowanemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami może być w obecnym roku podatkowym zaliczone do kosztów uzyskania przychodów mimo, iż jego działania nie doprowadzą w obecnym roku podatkowym do efektu w postaci sprzedaży, wynajęcia lub wydzierżawienia nieruchomości stanowiących własność jego firmy, ale doprowadzą wyłącznie do nabycia przez firmę Podatnika własności wskazanych w umowie pośrednictwa nieruchomości?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc, pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskaniem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, tj. poniesienie wydatku musi mieć wpływ na możliwość powstania lub zwiększenia przychodu, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy. W świetle powyższego, zakładając, iż Podatnik zrealizuje zamiar zawarcia ww. umowy, wydatki z tego tytułu niewątpliwie będą związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, a co za tym idzie, będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Odnośnie zaś do momentu zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na brak bezpośredniego powiązania z uzyskanymi przychodami, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl