ZF/415-29/07 - Uprawnienie do odliczenia od podatku wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2007 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZF/415-29/07 Uprawnienie do odliczenia od podatku wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy w lokalu będącym miejscem ich zamieszkania korzystają z usługi "multipakiet tp" będącej połączeniem następujących usług: "neostrada tp", "telefonii internetowej tp" oraz "videostrady". Dostawca tych usług pobiera zryczałtowaną opłatę "multipakiet tp" oraz odrębne opłaty za wykonane rozmowy.

Wnioskujący zwraca się z zapytaniem czy w przedstawionej sytuacji korzystanie z "multipakietu tp" mieści się w pojęciu "użytkowania sieci internet", a tym samym, czy poniesione z tego tytułu wydatki (opłata ryczałtowa i opłata za wykonane rozmowy telefonii internetowej) stanowią podstawę odliczenia od dochodu.

Podatnik uważa, że w omawianej sytuacji korzystanie z "multipakietu tp" mieści się w pojęciu "użytkowania sieci internet", ponieważ pojęcie, którym posłużył się ustawodawca, jest bardzo szerokie i nie zawiera żadnych ograniczeń. Nie można więc zawężać tej ulgi np. wyłącznie do opłat za dostęp do sieci internetowej.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) począwszy od zeznania za 2005 r. podatnicy mają prawo do odliczenia ponoszonych przez nich wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Rozpatrując przedmiotową ulgę zauważyć należy, iż celem ustawodawcy było umożliwienie podatnikom częściowego zrekompensowania wzrostu wydatków na Internet, spowodowanych proponowanym objęciem usług internetowych 22% stawką podatku VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach "multipakietu tp" oprócz usługi dostępu do internetu - "neostrada tp" wykonane zostaną również inne usługi, m.in. - "telefonii internetowej tp" oraz "videostrady". Wymieniona oferta obejmująca ponadto możliwość korzystania m.in. z wypożyczalni filmów, korzystania z drugiej niezależnej linii telefonicznej czy też wystawienia jednego rachunku za wszystkie usługi świadczone przez Telekomunikację Polską. (informacje zaczerpnięto ze strony internetowej - www.tp.pl) niewątpliwie wzbogaca propozycję handlową dostarczającego usługę. Oczywistym jest, że ww. usługi związane są z szeroko rozumianym pojęciem użytkowania sieci internet, jednakże okoliczność oferowania ich przez sprzedającego usługę w ramach tzw. pakietu usług, obarczonych, zgodnie z oświadczeniem Podatników, pojedynczą zryczałtowaną opłatą obejmującą cały "multipakiet tp" oraz odrębnymi opłatami za wykonane rozmowy (różnymi od opłaty za sam dostęp do internetu), wskazuje, że przedmiotem umowy jest zestaw oferowanych przez sprzedającego usług, przekraczających zwykłe użytkowanie sieci Internet.

W tym miejscu należy także dodatkowo podkreślić, iż w prawie podatkowym wszelkie ulgi, zwolnienia czy wyjątki od przyjętych reguł stanowią pewien wyłom w ogólnej zasadzie powszechności opodatkowania, stąd winny być stosowane i rozumiane literalnie. Niedopuszczalna jest w omawianym zakresie wykładnia rozszerzająca (por. wyrok NSA z dnia 17 lipca 2002 r. sygn. akt I S.A./Wr 469/00; wyrok NSA z dnia 19 lipca 2000 r. sygn. akt S.A./Wr 2029/97).

Wobec tego Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto stoi na stanowisku, że w przedstawionym stanie faktycznym korzystanie przez Pytających z usługi "multipakiet tp", bez wyraźnego wyszczególnienia opłaty za bezpośredni dostęp do sieci internet, nie uprawnia ich do odliczenia od podatku wydatków z tytułu użytkowania sieci internet.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl