ZE/4001-03/06 - Czy Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w ramach spółki, poza granicami Polski, jest zobowiązany do aktualizowania danych ewidencyjnych w urzędzie skarbowym w Polsce?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu ZE/4001-03/06 Czy Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w ramach spółki, poza granicami Polski, jest zobowiązany do aktualizowania danych ewidencyjnych w urzędzie skarbowym w Polsce?

W dniu 9 sierpnia 2006 r. wpłynął wniosek Podatnika, za pośrednictwem Ministra Finansów, w którym Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).

We wniosku tym Podatnik informuje, że jest wspólnikiem spółki osobowej prawa holenderskiego z siedzibą w Holandii. Spółka została zarejestrowana w Holandii i poza tym krajem nie wykonuje żadnych czynności. Ww. Spółka nie ma w Polsce zakładu, oddziału lub jego zorganizowanej części, ani też nie dokonuje dostaw, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami miejscem świadczenia jest Polska. Podatnik informuje również, że poza działalnością w ramach tej spółki nie wykonuje żadnej innej działalności gospodarczej, ani jako indywidualny przedsiębiorca, ani jako wspólnik innej spółki osobowej.

Z powyższego wniosku wynika również, że Podatnik jest obywatelem polskim, ma stały adres zamieszkania w Polsce i adres czasowego zameldowania w Holandii. Ze względu na ścisłe powiązania osobiste w Polsce, podatnik określa dla celów podatkowych, iż ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i jego dochód podlega opodatkowaniu w Polsce.

Podatnik stoi na stanowisku, że obowiązek ewidencji podatników wynikający z ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), ustala zasady ewidencji podatników, płatników oraz płatników składek ubezpieczeniowych, określonych na podstawie przepisów prawa w Polsce, a zatem nie dotyczy spółki osobowej prawa holenderskiego. Stąd, podmiot zagraniczny, nie mający w Polsce siedziby, zakładu lub jego zorganizowanej części oraz nie mający z Polską żadnych związków gospodarczych nie podlega regulacji tej ustawy. Natomiast Podatnik, ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce, zgodnie z przepisami cyt. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podlega obowiązkowi ewidencyjnemu, jako osoba fizyczna nieprowadząca samodzielnie działalności gospodarczej.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu uprzejmie informuje:

Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) określa zasady ewidencji podatników, płatników podatków, a także płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne, zasady i tryb nadawania numerów identyfikacji podatkowej oraz zasady posługiwania się tymi numerami (art. 1 cyt. ustawy). Art. 2 cyt. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników stanowi, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP" (ust. 1). Przepis ten wskazuje ponadto, iż obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) ww. osób prawnych oraz płatnicy podatków. Obowiązkowi podlegają także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne. W myśl art. 7 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

W świetle art. 5 ust. 3 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto:

1)

w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;

2)

w przypadku spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych - dane dotyczące wspólników, w tym również NIP nadany poszczególnym wspólnikom;

3)

w przypadku podatkowych grup kapitałowych - dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom.

Zgłoszenia identyfikacyjne podatników wykonujących działalność gospodarczą zawierają również informacje dotyczące tej działalności (art. 5 ust. 4). Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dołączają do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w szczególności: odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, umowę spółki, dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w których znajduje się siedziba, zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, z zastrzeżeniem art. 5a ust. 2. Upoważniony pracownik przyjmujący zgłoszenie poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub w uzasadnionych przypadkach może sporządzić taki odpis, oryginały zaś zwraca zgłaszającemu za pokwitowaniem na odpisach (art. 5 ust. 4b). Zgodnie z art. 5 ust. 5 oraz art. 10 ust. 1 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 13 grudnia 2005 r. określił aktualne wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych oraz tryb składania zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych przez podatników (Dz. U. z 2005 r. Nr 254, poz. 2132).

W myśl art. 5a ust. 1 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą złożyć zgłoszenie identyfikacyjne jednocześnie ze złożeniem wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku osób fizycznych mających nadany NIP, rozpoczynających działalność gospodarcza - zgłoszenie aktualizacyjne jednocześnie ze złożeniem zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. W przypadku określonym w ust. 1 ww. art. 5a podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani dokonać zgodnie z art. 9 zgłoszenia aktualizacyjnego z podaniem w szczególności wykazu rachunków bankowych oraz złożeniem uwierzytelnionej lub urzędowo poświadczonej kopii zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON (art. 5a ust. 2).

Wobec powyższego spółka prawa holenderskiego, której Podatnik jest wspólnikiem, nie mająca z Polską żadnych związków gospodarczych nie podlega wyżej cyt. przepisom ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Spółka ta nie jest bowiem podatnikiem ani płatnikiem podatku w Polsce.

Natomiast Podatnik, ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce oraz fakt bycia podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jako osoba fizyczna nieprowadząca samodzielnie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ma obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na formularzu NIP-3.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl