ZDB/415/20/RSK/05 - Obowiązek prowadzenia księgi rachunkowej przez obywatela Niemiec prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2005 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZDB/415/20/RSK/05 Obowiązek prowadzenia księgi rachunkowej przez obywatela Niemiec prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 07.04.2005 r. jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.04.2005 r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Pani ..., uzupełniony pismem z 28.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczący konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych przez obywatela Niemiec zamieszkałego w Berlinie, prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: Podatnik jest osobą fizyczną, posiadającą obywatelstwo niemieckie i zamieszkałą w Berlinie. Dnia 15.04.2005 r. rozpoczął działalność gospodarczą w Polsce przy pomocy zatrudnionych pracowników, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Pytanie dotyczy kwestii, czy musi prowadzić księgi rachunkowe w odniesieniu do działalności prowadzonej w Polsce, czy może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podatnik uważa, że jako przedsiębiorca z państwa należącego do Unii Europejskiej, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Treść art. 13 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807) mówi, że osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy. Definicję osoby zagranicznej zawiera przepis art. 5 pkt 2a cyt. wyżej ustawy, zgodnie z którym za osobę zagraniczną uważa się osobę fizyczną, mającą miejsce zamieszkania za granicą, nieposiadającą obywatelstwa polskiego. Z brzmienia przytoczonego przepisu i przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w świetle powyższej ustawy jest Pani osobą zagraniczną. Jako osoba zagraniczna z państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma Pani prawo prowadzić działalność na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy. Zasady te zostały określone w cyt. wyżej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Tutejszy organ podatkowy wskazuje, że ww. ustawa reguluje wyłącznie podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz zadania organów administracji publicznej w tym zakresie, jednakże nie reguluje spraw podatkowych i związanych z tym kwestii prowadzenia odpowiednich ewidencji celem ustalenia dochodu (straty), które to zasady reguluje, ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 6 tej ustawy przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznych osób prawnych, zagranicznych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz zagranicznych osób fizycznych, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną, przy pomocy pracowników - w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów. Treść powyższej ustawy dotyczy wszystkich osób zagranicznych, bez względu na to, czy państwo, w którym zamieszkują, jest czy też nie jest członkiem Unii Europejskiej.

Treść art. 4 ust. 2 cyt. wyżej ustawy mówi, że zdarzenia, w tym operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych, natomiast art. 4 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy określa, że rachunkowość jednostki obejmuje prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów i przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka jako osoba zagraniczna prowadząca działalność gospodarczą w Polsce, musi prowadzić księgi rachunkowe w odniesieniu do pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce. W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto, stanowisko podatnika uznaje za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl