ZD-G/415-6/06 - Zwrot nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy podatnikom wpłacającym zaliczki miesięczne w uproszczonej formie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Wolsztynie ZD-G/415-6/06 Zwrot nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy podatnikom wpłacającym zaliczki miesięczne w uproszczonej formie.

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Pana M., zawarte we wniosku z dnia 14 lutego 2006 r., w którym podatnik stwierdził, że w przypadku wpłat zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej, organ podatkowy może na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem, dokonać zwrotu nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

UZASADNIENIE

W dn. 15 lutego 2006 r. do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana M. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik pyta w swoim wniosku, czy płacąc zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie, będzie mógł ubiegać się o zwrot nadwyżki wpłaconych zaliczek na mocy art. 77a Ordynacji podatkowej.

Wyjaśnił jednocześnie, że od 2005 r. wpłaca zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Podstawą wpłat zaliczek w 2006 r. będzie dochód, jaki Podatnik uzyskał w 2004 r. Rok ten był dla Wnioskodawcy i jego firmy najkorzystniejszy w całej historii firmy. Zakładając, ze sprzedaż w r. 2006 utrzyma sie na poziomie z lat 2004 i 2005 Podatnik przyjmuje, że dochód również utrzyma się na tym samym poziomie. Wnioskodawca obawia się jednak, że gdyby nastąpił gwałtowny spadek sprzedaży lub jakieś inne zdarzenie losowe, które spowodowałoby równie gwałtowny spadek dochodu lub wręcz wystąpiłaby strata, Podatnik będzie nadal zobowiązany do wpłat wysokich zaliczek na podatek dochodowy, nie mogąc zainwestować pieniędzy w rozwój firmy lub pokrycie powstałych strat.

Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 77a Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem, dokonać zwrotu nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.

W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Na podstawie art. 44 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, z późn. zmianami) podatnicy, osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym r. podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym r. podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

1.

w r. podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

2.

w r. podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Natomiast zgodnie z art. 77a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zmianami) organ podatkowy może, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem, dokonać zwrotu nadwyżki wpłaconych kwot zaliczek na podatek dochodowy.

Należy wyjaśnić, iż nadwyżka jest różnicą miedzy wpłaconą zaliczką lub sumą wpłaconych zaliczek a podatkiem należnym od początku r. do końca okresu, na poczet którego zaliczki te zostały wpłacone.

Z art. 77a Ordynacji podatkowej wynika, że decyzja organu podatkowego w tym zakresie uzależniona jest od stwierdzenia ważnego interesu podatnika podatku dochodowego, występującego z wnioskiem o zwrot nadwyżki wpłaconych kwot zaliczek. Pojecie "ważny interes podatnika" nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. Jego treść oceniana musi być zatem z uwzględnieniem konkretnych okoliczności w danej sprawie. Okoliczności te powinny zostać przywołane we wniosku podmiotu ubiegającego się o zwrot i powinny zostać poddane weryfikacji oraz ocenie organu podatkowego w trakcie prowadzonego postępowania.

Ustawodawca nie wprowadza jakichkolwiek ograniczeń, które nie pozwalałyby korzystać z regulacji, zawartej w art. 77a Ordynacji podatkowej podatnikom, wpłacającym zaliczki miesięczne w uproszczonej formie. Stanowisko Wnioskodawcy jest więc prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl