ZD-G/415-4/06 - Wniesienie aportem do spółki cywilnej środków trwałych a podatek od czynności cywilnoprawnych i podatek od towarów i usług oraz skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Wolsztynie ZD-G/415-4/06 Wniesienie aportem do spółki cywilnej środków trwałych a podatek od czynności cywilnoprawnych i podatek od towarów i usług oraz skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych

Pytanie podatnika

Czy w przypadku wniesienia aportem do spółki cywilnej środków trwałych, podatnik zobowiązany jest do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz czy czynność ta jest zwolniona z podatku od towarów i usług i nie wywołuje skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Podatnik stwierdził w swoim wniosku, że prowadzi działalność gospodarczą od 2001 r. Przedmiotem działalności początkowo był handel używanymi częściami samochodowymi, a później również transport. W 2005 roku strona zawarła z mężem umowę spółki cywilnej. Spółka ta rozpoczęła działalność w 2006 roku. Przedmiotem jej działalności są usługi transportowe. W związku z tym strona., w ramach swej działalności, dokona zmian rejestracyjnych, wykreślając z zakresu jej działania usługi transportowe. W ramach prowadzonej dotychczas samodzielnie działalności Podatniczka zakupiła samochody, które obecnie zamierza wnieść do spółki cywilnej w formie aportu. Samochody będą stanowiły w spółce środki trwałe, podlegające amortyzacji. Aporty wycenione będą w wartości rynkowej (zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jedynym "kosztem" wniesienia aportu będzie "opłata skarbowa", wynosząca 0,5% od zamiany umowy spółki. Nie wystąpią inne podatki, ponieważ zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowana jest wartość udziałów w spółce z o. o., objęta w zamian za wkład niepieniężny. W zakresie podatku VAT. Zdaniem wnioskodawcy czynność ta podlega zwolnieniu z tego podatku, na podstawie § 8 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia się, co następuje:

Przepisy dotyczące zasad działania spółek cywilnych zawarte są w art. 860-875 ustawy z dn. 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przez umowę spółki - zgodnie z art. 860 § 1 kodeksu cywilnego - wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Stosownie do art. 861 § 1 kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny (aport). Wniesienie aportu do spółki cywilnej winno być dokonane zgodnie z obowiązującym prawem oraz przy uwzględnieniu postanowień wynikających z zawartej umowy spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dn. 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki wynosi 0,5%.

Wniesienie wkładu do spółki cywilnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem składnika majątku, o czym jest mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Wniesienie wkładu do spółki cywilnej nie wiąże się również u wspólnika wnoszącego wkład z uzyskaniem przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, przychód z kapitałów pieniężnych podatnik osiąga z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, akcji w spółce akcyjnej albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny. Niniejszy przepis nie dotyczy więc wniesienia wkładu do spółki cywilnej.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do istniejącej już spółki cywilnej stanowi podwyższenie majątku spółki. Nie powoduje to jednak powstania u wspólników spółki z tego tytułu przychodów dla celów podatkowych. Przychody z działalności gospodarczej zdefiniowane są w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższy artykuł zawiera katalog przychodów, które uważa się za przychody z działalności gospodarczej. W katalogu tym nie wymieniono otrzymanych środków trwałych wniesionych do spółki w formie aportu, wobec czego nie stanowi to przychodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu), wniesionego do spółki cywilnej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Środki trwałe powinny być ujęte w ewidencji środków trwałych, prowadzonej dla spółki i zaliczane w koszty spółki poprzez odpisy amortyzacyjne. W ewidencji środków trwałych, prowadzonej w ramach indywidualnej działalności również należy nanieść informację o wniesieniu środków trwałych do spółki cywilnej.

Z uregulowań, zawartych w ustawie z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, które w rozumieniu art. 2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy o VAT są towarami, w przypadku gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel, wystąpi odpłatna dostawa w ujęciu art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT i czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Jednakże korzystając z upoważnienia, zawartego w treści art. 82 ust. 3 cytowanej ustawy, Minister Finansów w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dn. 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolnił od podatku wkłady niepieniężne (aporty), wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Zatem stosownie do powołanego wyżej przepisu rozporządzenia Ministra Finansów, czynność dokonania przez Panią aportu środka trwałego w postaci samochodów ciężarowych do spółki cywilnej, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl