ZD/423-204/04 - Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2004 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZD/423-204/04 Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskująca w styczniu 2004 r. w Berlinie prezentowała swoje produkty na targach Grűne Woche, gdzie zwyczajowo prowadzona jest degustacja i sprzedaż tych produktów. W związku z dokonaną tam sprzedażą Jednostka wystawiła faktury, które zostały ujęte jako przychód podatkowy i wykazane w deklaracji CIT-2.

Jednakże Niemiecki Urząd Finansowy domaga się złożenia przez Spółkę deklaracji podatkowych i zapłacenia w Niemczech podatku dochodowego z tytułu dokonanej sprzedaży podczas imprezy targowej w Berlinie.

Wobec powyższego Wnioskująca zapytuje, czy konieczne jest złożenie przez Nią deklaracji podatkowej w Niemczech z tytułu sprzedaży swoich produktów podczas imprezy targowej organizowanej w Niemczech?

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym zastosowanie znajdą następujące przepisy:

-

art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), stosownie do którego, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

-

art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy podatkowej, stanowiący, iż wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi;

-

art. 7 ust. 1 umowy z dnia 18 grudnia 1972 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163 z późn. zm.), zgodnie z którym zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi;

-

art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., stosownie do którego, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3 i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa oraz okoliczności faktyczne sprawy uznać należy, iż podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Do dochodów osiąganych przez tych podatników, zarówno w kraju, jak i za granicą, mają zastosowanie przepisy polskiego prawa podatkowego, określające ogólne zasady opodatkowania tych dochodów.

Należy jednak zauważyć (zważywszy na wskazane w niniejszej informacji przepisy ustawy podatkowej), iż w przypadku uzyskiwania dochodów poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej należy poddać analizie postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - w przedmiotowej sytuacji jest to (wskazana powyżej) umowa zawarta pomiędzy Polską a RFN.

Stosownie do regulacji zawartych w tej umowie (art. 7 ust. 1) dochody z działalności gospodarczej uzyskiwane na obszarze Niemiec, przez osoby mające siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają opodatkowaniu w Niemczech tylko wówczas, gdy działalność ta jest wykonywana przy pomocy utrzymywanego tam zakładu, w którym całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa (art. 5 umowy).

W przeciwnym wypadku, jeżeli Spółka nie posiada zakładu na terytorium Niemiec, to dochód tam uzyskany jest w całości opodatkowany w Polsce.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl