ZD/415-22/07 - Czy do sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku po zmarłej w 2006 r. matce należy stosować przepisy obowiązujące w 2006 czy 2007 r.?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście ZD/415-22/07 Czy do sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku po zmarłej w 2006 r. matce należy stosować przepisy obowiązujące w 2006 czy 2007 r.?

W dniu 12 czerwca 2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Podatnika o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy do sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku po zmarłej w 2006 roku matce należy stosować przepisy obowiązujące w 2006 roku czy 2007 roku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że spadek w postaci nieruchomości - między innymi lokalu mieszkalnego zostały przyznane przez Sąd wyrokiem z czerwca 2007 roku. Spadkobierca zamierza sprzedać nieruchomość - lokal mieszkalny przed upływem 5 lat od dnia nabycia.

Zdaniem podatnika obowiązuje przepis z 2006 roku i sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu w zakresie podatku dochodowego na podstawie art. 21 pkt 32d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która została wyrażona w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odpłatne zbycie:

*

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

*

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

*

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

*

innych rzeczy

należy do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej powyżej ustawy jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że z dniem 1 stycznia 2007 r. weszły w życie wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) nowe zasady opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.

Zgodnie jednak z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych lub wybudowanych (oddanych do używania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

W przedmiotowej sprawie - dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania przychodu, jaki Pan zamierza uzyskać ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po zmarłej matce - znaczenie ma ustalenie daty nabycia spadku.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 ww. ustawy spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Reasumując - przy określeniu momentu nabyciu spadku decydujące znaczenie będzie mieć data otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Mając na względzie powołane powyżej unormowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że w opisanym we wniosku przypadku dniem nabycia w spadku lokalu mieszkalnego będzie data śmierci matki, tj. dzień 4 listopada 2006 r., a zatem do przychodu, jaki zamierza Podatnik uzyskać ze sprzedaży tego lokalu będzie miał zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Śródmieście uznał zatem, iż stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w czasie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl