ZD/4061-147/07 - Składki z tytułu ubezpieczenia OC zarządu i osób pełniących funkcje kierownicze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2007 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZD/4061-147/07 Składki z tytułu ubezpieczenia OC zarządu i osób pełniących funkcje kierownicze.

"(...) czy składkę z tytułu umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zarządu i osób pełniących funkcje kierownicze, którą opłaca Spółka można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym o osób prawnych?

(...) Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Powyższe oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy podatkowej oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy też na zachowanie źródła pozyskiwania przychodu. Wydatki ponoszone przez podatnika muszą być celowe, to znaczy ponoszone być muszą dla uzyskania (zwiększenia) przychodów podatkowych, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie jest traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

-

przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz

-

potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu (zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

Tutejszy organ podatkowy pragnie przy tym wskazać, iż zaliczając określony wydatek w poczet kosztów uzyskania przychodów, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych odnosi ewidentną korzyść, zatem obowiązany jest do wykazania związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej. Zaznaczyć należy, iż organ podatkowy dokonuje analizy zakwalifikowanych przez podatników do kosztów uzyskania przychodów wydatków, w oparciu o zgromadzony przez tychże podatników materiał dowodowy. Dowody winny potwierdzać wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego, o którym stanowi się w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 ustawy.

Zatem, aby wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodów, musi istnieć również związek przyczynowy pomiędzy tym wydatkiem a osiągniętym przychodem (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów). W przypadku wydatków na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osoby fizycznej będącej członkiem zarządu oraz osób pełniących funkcje kierownicze, trudno dostrzec taki związek, zważywszy na fakt, iż ubezpieczenie chroni interesy ubezpieczonych członków zarządu, a nie Spółki.

W tym miejscu organ podatkowy pragnie wskazać na treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosownie do którego nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (...), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza:

a)

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b)

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c)

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W świetle powyższego, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej (...).

Z treści cytowanego wyżej przepisu a contrario wynika, iż składki płacone z tytułu innych umów ubezpieczeniowych nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu podatnika opłacającego składki na rzecz osób będących jego pracownikami, nawet wówczas, gdyby ponoszenie wydatków było zasadne w świetle unormowania art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Konkludując, opłacone przez Spółkę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządu i osób pełniących funkcje kierownicze, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

(...) Wskazać należy, iż pismo Ministra Finansów z dnia 30.08.2006 r., sygn DD5-8213-110/AK/06/1728, na które powołuje się Spółka, nie stanowi interpretacji prawa podatkowego, zatem wydając niniejsze postanowienie, organ podatkowy nie miał obowiązku stosowania się do jego treści.

Jednocześnie podkreśla się, iż decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2006 r., syng. 1401/PD-4230Z-15/06/GZ, na które powołuje się Wnioskująca została wydana w indywidualnej sprawie innego podatnika, nie zaś Wnioskodawcy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/24-25