ZD/406-214/CIT/05 - Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z 1992 r. o CIT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 listopada 2005 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZD/406-214/CIT/05 Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z 1992 r. o CIT.

W dniu 17 sierpnia 2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku Spółka podnosi, iż planuje sprzedaż jednego z głównych działów firmy zajmującego się dystrybucją sprzętu ogrodniczo - leśnego. Transakcja obejmuje następujące składniki aktywów i pasywów:

-

wybrane składniki majątku trwałego (samochody, komputery, wyposażenie, itd.) i wartości niematerialnych i prawnych (programy komputerowe, licencje, znak firmowy),

-

wierzytelności (należności) wybranych klientów,

-

zapasy towarów handlowych,

-

wraz z majątkiem nabywca przejmie związanych z działem pracowników oraz kontrakty zawarte z odbiorcami i dostawcami, a dotyczące sprzedawanego działu przedsiębiorstwa,

-

zobowiązania od wybranych dostawców związane z działalnością ogrodniczo - leśną,

-

dodatnią wartość firmy, tzw. goodwill (wystąpi nadwyżka ceny sprzedaży ponad wartość księgową przejmowanych składników majątkowych).

Sprzedawany przez Spółkę dział nie jest oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans, jednak traktowany jest odrębnie w ramach wewnętrznych rozliczeń księgowych Spółki.

Ponadto Spółka informuje, iż opisana powyżej część przedsiębiorstwa jest zorganizowanym zespołem składników, mogącym stanowić odrębny zakład realizujący założone zadania gospodarcze.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy przedstawione składniki mogą być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, pomimo nie przekazywania ksiąg handlowych oraz budynków?

W ocenie Spółki, opisane powyżej składniki, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Zgodnie z regulacją art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyżej cytowanego przepisu ustawy podatkowej wynika, iż pierwszym (ale niewystarczającym) warunkiem jest by "zorganizowana część przedsiębiorstwa", stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcyjnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wymagane jest także, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Stosownie do opisanego przez Podatnika stanu faktycznego, dział, który będzie przedmiotem sprzedaży, zdaniem organu podatkowego, spełnia wszystkie wymienione powyżej przesłanki do uznania go za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa. Stanowi bowiem zespół składników zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Zespół ten jest wydzielony organizacyjnie w przedsiębiorstwie sprzedającym w formie odrębnego działu. Wyodrębnienie finansowe spełnione jest poprzez odpowiednio prowadzone wewnętrzne rozliczenia księgowe. Dział, który Spółka zamierza sprzedać, stanowi kompleks majątkowy, który w istniejącym przedsiębiorstwie służy do dystrybucji sprzętu ogrodniczo - leśnego, a więc realizuje konkretny cel gospodarczy. Jednocześnie, jak wynika z opisu stanu faktycznego dokonanego we wniosku, dział dystrybucji sprzętu ogrodniczo - leśnego może stanowić odrębny zakład realizujący założone zadania gospodarcze.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl