ZD/406-100-1/CIT/06 - Czy wydatki poniesione na organizację imprezy z programem rekreacyjnym dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2006 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZD/406-100-1/CIT/06 Czy wydatki poniesione na organizację imprezy z programem rekreacyjnym dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów?

W dniu 10 maja 2006 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 12 czerwca 2006 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca planuje zorganizowanie dla pracowników m.in. imprez integracyjnych.

Będą to imprezy z programem rekreacyjnym dla pracowników, organizowane na miejscu, bądź połączone z wyjazdem. Rekreacja polegać będzie m.in. na: drużynowych grach i zabawach sportowych i zręcznościowych, organizowanych przez firmę zewnętrzną, wycieczkach turystycznych bądź kulturalnych, np. zwiedzanie miasta z przewodnikiem, muzeum, kino, możliwość skorzystania z atrakcji ośrodka hotelowego typu siłownia, basen, sauna, bilard, kort tenisowy.

Impreza integracyjna będzie dobrowolna i otwarta, nie wszyscy pracownicy mają obowiązek w niej uczestniczyć, a jeśli uczestniczą, nie muszą korzystać w równym stopniu ze wszystkich udostępnionych atrakcji. Wnioskująca będzie ponosić koszty organizacji całej imprezy z własnych środków. Będą to: koszty przejazdów, zakwaterowania, usług gastronomicznych i wyżywienia, oraz inne wydatki na rozrywki sportowe bądź kulturalne np. wstęp na basen lub do muzeum. Spółka przypuszcza, iż zostanie obciążona za organizację imprezy jedną, ryczałtową kwotą.

Ponadto, Wnioskodawca planuje zorganizowanie imprezy szkoleniowo-integracyjnej oraz imprezy w ramach programu "pracy zespołowej". W przypadku tego typu imprez Spółka będzie ponosić koszty organizacji całej imprezy z własnych środków. Poza programem szkolenia przewidziany jest również program rekreacyjny taki sam jak w przypadku imprezy integracyjnej lub podobny.

W związku z powyższym, zrodziła się wątpliwość, czy poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

W opinii Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów lub obniżeniu kosztów funkcjonowania firmy. Wydatki na organizację imprezy integracyjnej nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy. Imprezy integracyjne mają na celu zintegrowanie, czyli lepsze poznanie i wzajemne zrozumienie pracowników, co wpływa na poprawę atmosfery pracy, lepszą organizację i komunikację w pracy, co wpływa na zwiększenie efektywności pracy i w konsekwencji generuje dla Wnioskującej większe przychody lub wpływa na ograniczenie kosztów. Dobra atmosfera w zakładzie pracy i dobrany, zharmonizowany zespół pracowników może mieć przełożenie na wyniki pracy. Pomagają w tym wspólne zabawy sportowe oraz wycieczki krajoznawcze i kulturalne. Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na pośredni wpływ omawianej imprezy na uzyskane przychody, koszty związane z organizacją imprez integracyjnych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Imprezy o charakterze rekreacyjnym mają na celu nie tylko poszerzenie wiedzy i umiejętności pracowników, ale także lepsze poznanie i zrozumienie pracowników, co skutkuje polepszeniem wzajemnych stosunków służbowych, lepszą organizacją i komunikacją w pracy, a przez to lepszymi wynikami całej Firmy. W opinii Wnioskującej w osiągnięciu wskazanych rezultatów pomagają też wspólne zabawy sportowe i wycieczki krajoznawcze.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).

Przywołana regulacja wskazuje, iż definicja kosztów uzyskania przychodów - dla celów podatku dochodowego - składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

-

konieczność faktycznego - co do zasady - poniesienia wydatku,

-

poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu.

Drugi z tych elementów określić można mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Do katalogu tego należą wydatki, które nie są zaliczane do kosztów podatkowych po przekroczeniu ustawowo określonych limitów, bądź gdy nie zostaną spełnione określone warunki, ze względu na swój charakter nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, jednak w określonych okolicznościach są za nie uznawane, bezwzględnie nie stanowią kosztów podatkowych.

Wskazuje się, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy podatkowej, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (...).

Przywołana regulacja odnosi się do wszystkich pracodawców (podatników podatku dochodowego od osób prawnych) ponoszących wydatki na działalność socjalną.

Definicja legalna działalności socjalnej zawarta została w art. 2 pkt 1 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, stanowiącym, iż użyte w ustawie określenia oznaczają: działalność socjalna - usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Zgodnie zaś z przepisem art. 8 ust. 1 tej ustawy, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Wobec faktu, iż możliwość skorzystania ze świadczeń rekreacyjnych oferowanych na imprezach integracyjnych, imprezach szkoleniowo-integracyjnych oraz na imprezach w ramach "pracy zespołowej" nie jest uzależniona od statusu oraz sytuacji życiowej pracowników, wydatków na organizację imprez w opisanym zakresie, nie mieszczą się w przywołanej definicji działalności socjalnej.

Wobec powyższego przedmiotowe wydatki mogłyby stanowić koszt uzyskania przychodów, pod tym jednak warunkiem, iż zostałyby poniesienie w celu osiągnięcia przychodów.

Zauważyć należy, iż zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym przepisie art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

-

przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz

-

potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodu" zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot "celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Wnioskująca wskazuje, iż celem imprez integracyjnych jest lepsze poznanie i wzajemne zrozumienie pracowników, co wpływa na lepszą organizację i komunikację w pracy. Elementy te z kolei wpływają na efektywność pracy, co w konsekwencji generuje większe przychody lub wpływa na ograniczenie kosztów. Dobra atmosfera pracy i dobrany, zharmonizowany zespół może mieć przełożenie na wyniki pracy.

W opinii organu podatkowego, Wnioskodawca nie uargumentował, iż pomiędzy prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną - co do zasady - na osiągnięcie przychodu, a wydatkami poniesionymi przez Spółkę na zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników, istnieje związek przyczynowy tego rodzaju, iż poniesienie wskazanych wydatków może przynieść oczekiwane następstwo (przychód). Konsekwencją wskazania istnienia takiej relacji, byłoby uznanie przedmiotowych wydatków za koszt uzyskania przychodów, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tutejszy organ podatkowy nie przeczy, iż dobrze zmotywowany pracownik dba o stałe podnoszenie efektywności i jakość pracy oraz że dobry klimat w Firmie może mieć wpływ na osiągane przez Spółkę wyniki, z więc osiągany przychód. Bez wątpienia też lepsze poznanie i wzajemne zrozumienie pracowników, może mieć wpływ na lepszą organizację i komunikację w pracy.

Wnioskodawca nie przedstawił jednak argumentów, iż uzyskanie przychodów (wyników) może być spowodowane wzrostem efektywności i jakości pracy, wynikającym z dobrej motywacji pracowników i dobrego klimatu w Firmie, będących efektem uczestnictwa w wyjazdowej imprezie integracyjnej, zatem wydatki poniesione na jej organizację nie mogą stanowić kosztu podatkowego.

Ponadto, tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż w kwestii uznania za koszt podatkowy wydatków na szkolenie pracowników, uregulowana zostanie odrębnym postanowieniem.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl