ZD/2-415-13/03 - Zwolnienie z opodatkowania części dochodów w wysokości odpowiadającej równowartości diet w przypadku osiągania przychodów za granicą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2004 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZD/2-415-13/03 Zwolnienie z opodatkowania części dochodów w wysokości odpowiadającej równowartości diet w przypadku osiągania przychodów za granicą.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, póź. 926 z póź. zm.) w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dn. 24 lutego 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 26 lutego 2004 r.), dotyczące kwestii: - zwolnienia z opodatkowania części dochodów w wysokości odpowiadającej równowartości diet w przypadku osiągania przychodów za granicą (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), uprzejmie informuję

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca lub było otrzymywane stypendium. Przepis ten uległ zmianie z dniem 1 stycznia 2004 r. na podstawie art. 1 pkt 10 lit. a tiret 7 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.). Stosownie zatem do treści art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., zwolniona od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15. Jak z powyższego wynika, przepis art. 21 ust. 1 pkt 20, w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. ogranicza zwolnienie przedmiotowego dochodu od podatku do równowartości trzydziestu diet w ciągu roku. Jednocześnie w myśl art. 24 powołanej ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przepisy tej ustawy mają zastosowanie do dochodów (poniesionych strat) uzyskanych począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r. W przedmiotowej sprawie wypłata wynagrodzenia za grudzień 2003 r. nastąpiła 10 stycznia 2004 r., a zatem w styczniu wynagrodzenie to zostało postawione do dyspozycji podatnika i w tym miesiącu podatnik uzyskał przychód z tego tytułu. W związku z powyższym - jak słusznie wskazała Spółka - do uzyskanych dochodów z tego tytułu znajdzie zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r.

Niniejszej informacji udzielono uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie oraz na podstawie obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego na dzień udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl