Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 2003 r. Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów

Treść pytania:

Zapytanie dotyczy możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania do opracowania ekspertyzy na temat działalności banku.

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Zdaniem płatnika w przypadku zawarcia umowy o dzieło na wykonanie w/w ekspertyzy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.

Do przychodów określonych przepisem art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) należą m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło, gdzie mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 w/w ustawy tj. 20% lub 50% jeśli są to przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich.

Przedmiot prawa autorskiego reguluje ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904, z późn. zm.).

Tut. Urząd informuje, że interpretacja przepisów w/w ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie leży w kompetencji organów podatkowych. /W sprawach interpretacji przepisów o prawach autorskich i pokrewnych można zwrócić się do Departamentu Prawno-Legislacyjnego Ministerstwa Kultury w Warszawie/. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 w/w ustawy o prawach autorskich i pokrewnych,

przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania /utwór/.

Fachowa ekspertyza, ze względu na brak jej wskazania w wyliczeniu kategorii utworów w art. 1 ust. 2 w/w ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. może zostać uznana za utwór w rozumieniu prawa autorskiego jedynie w przypadku stwierdzenia spełnienia przesłanek twórczego i indywidualnego charakteru w rozumieniu przepisu art. 1 ust. 1 w/w ustawy.

Podstawowe znaczenie ma tutaj ustalenie czy ekspertyza przygotowywana jest wg określonego układu, niezależnie od jego autora, czy też autor danego dzieła ma swobodę w kształtowaniu jego treści i formy. Każda ekspertyza winna być rozpatrywana z punktu widzenia spełnienia przez nią cech utworu odrębnie z uwzględnieniem konkretnego stanu faktycznego.

W sytuacji, gdy konkretny efekt pracy eksperta stanowi utwór, z umowy zawartej z twórcą powinno wyraźnie wynikać, iż dokonuje on przeniesienia majątkowych praw autorskich na zamawiającego lub udziela licencji.

Opublikowano: www.is.poznan.pl