Zasady obliczania wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2006 r. Ministerstwo Finansów Zasady obliczania wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2799 w sprawie zasad obliczania wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, których obroty ze sprzedaży w roku poprzednim przekroczyły 800 tys. euro.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Pana Wicemarszałka Marka Kotlinowskiego z dnia 17 maja 2006 r., przy którym załączono interpelację Pana Posła Stanisława Steca z dnia 5 maja 2006 r. w sprawie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez podatników podatku dochodowego od dochodów osiąganych z działów specjalnych produkcji rolnej, uprzejmie informuję.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w art. 10 ust. 1 pkt 4 - jako odrębne źródło przychodów rozróżnia działy specjalne produkcji rolnej.

Wyboru sposobu ustalania dochodu z tego źródła, tj. na podstawie ksiąg bądź norm szacunkowych dokonuje sam podatnik. Jednakże możliwość wyboru sposobu ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej jest ograniczona wielkością uzyskanego przychodu z tego źródła. Należy mieć bowiem na uwadze przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 przepisy wyżej wymienionej ustawy mają obowiązek stosować osoby fizyczne - w tym prowadzące działalność rolniczą - jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

Wielkość wyrażoną w euro - stosownie do art. 3 ust. 3 powołanej ustawy - przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy.

Zgodnie z art. 15 zdanie 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody.

W myśl art. 24 ust. 4 zdanie 2 wymienionej ustawy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Z powołanych przepisów wynika, że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych tylko wówczas, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg. W sytuacji, gdy podatnik - wypełniając obowiązek nałożony przez art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości - prowadzi księgi rachunkowe, dochód z tego źródła jest ustalany na podstawie tych ksiąg.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Ministerstwo Finansów wielokrotnie przedstawiało stanowisko w tych kwestiach, udzielając odpowiedzi na zapytania dyrektorów izb skarbowych, a także dziennikarzy czasopism m.in. "Rzeczpospolita", "Hasło Ogrodnicze". Ponadto pismo Ministerstwa Finansów Nr PB2/MW-066-0326-1293/04 z dnia 26 sierpnia 2004 r. skierowane do Izby Skarbowej w Szczecinie, dotyczące tych zagadnień, zostało zamieszczone w dwumiesięczniku "Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów" Nr 1 z 2005 r.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl