Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Pytanie:

Strona planuje zawarcie kontraktu menedżerskiego z przedsiębiorcą - osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie zarządzania. Usługi będą wykonywane w ramach działalności gospodarczej w/w osoby fizycznej. Pytanie płatnika brzmi: kto w powyższej sytuacji będzie zobowiązany do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarczą zdefiniowano jako działalność w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13 cytowanej ustawy.

Art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 2. Wśród nich są również przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.

Jedną z umów nienazwanych w prawie polskim jest tzw. kontrakt menedżerski (umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem). Istotą tego rodzaju kontraktów zawieranych między odpowiednimi organami przedsiębiorstwa a osobą fizyczną jest zarządzanie przez tę ostatnią tymże przedsiębiorstwem, bez podległości służbowej zarządcy i bez kierownictwa dającego zlecenia. Kontrakt menedżerski nie jest, zatem osobistym świadczeniem pracy ani na podstawie stosunku pracy, ani też stosunku służbowego. Najczęściej tego rodzaju umowy menedżerskie są swego rodzaju kompilacją takich umów nazwanych jak umowa zlecenia, czy umowa o dzieło. Wyodrębnienie z dniem 1 stycznia 2001 r. w art. 13 pkt 9 ustawy podatkowej przychodów z kontraktów menedżerskich (i umów o podobnym charakterze) miało na celu odróżnienie na gruncie prawa podatkowego przychodów osiąganych przez osoby fizyczne właśnie z tych umów od przychodów ze stosunku pracy określonych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i przychodów z umów o dzieło i zlecenia przewidzianych postanowieniami art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także przychodów uzyskiwanych przez członków organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7).

Osoby wykonujące działalność osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze nie wykonują pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mogą skorzystać z możliwości wyboru innej formy opodatkowania i złożyć oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dochody tych osób podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie informuje się, że od dnia 1 stycznia 2003 r. zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy uzyskujący przychody z tytułów określonych w art. 13 pkt 9 otrzymują prawo do zryczałtowanych kosztów uzyskania takich jak ze stosunku pracy i ze stosunków pokrewnych.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 9 są obowiązani jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl