XII-2/443-8/TZ-1/05/KB - Czy wpłata zaliczki z tytułu zakupu towaru musi być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej w tym samym dniu, czy może być zaewidencjonowana następnego dnia przed dokonaniem obrotu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lutego 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni XII-2/443-8/TZ-1/05/KB Czy wpłata zaliczki z tytułu zakupu towaru musi być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej w tym samym dniu, czy może być zaewidencjonowana następnego dnia przed dokonaniem obrotu?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 03 stycznia 2005 r. uzupełnionego pismem bez znaku z dnia 25 stycznia 2005 r. Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie terminu ewidencjonowania na kasie fiskalnej otrzymanej zaliczki za pośrednictwem banku

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się obrotem paliwami oraz samochodami używanymi. Przed zakupem samochodu zawierana jest umowa, na podstawie której klient wpłaca zaliczkę za pośrednictwem banku. Może zdarzyć się sytuacja, że zaliczka wpłynie na konto Podatnika w banku po godzinach pracy firmy i nie będzie możliwości sprawdzenia obrotów konta w banku. Następnego dnia przed dokonaniem obrotu zaliczka jest zaewidencjonowana w kasie fiskalnej oraz wystawiona jest faktura zaliczkowa. Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wpłata zaliczki przez klienta tytułem zakupu towaru musi być zaewidencjonowana w kasie fiskalnej w tym samym dniu, czy może być zaewidencjonowana następnego dnia przed dokonaniem obrotu.

Zdaniem Podatnika przepisy dotyczące podatku VAT nie określają sposobu ewidencjonowania przedpłat (zaliczek) otrzymanych przez podatnika przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Podatnik wskazuje, iż zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatnika (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) podatnik obowiązany jest do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy. W świetle powyższego oczywiste jest, iż każda pobrana przed wykonaniem usługi zaliczka podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej, a rejestracja ta powinna być dokonana z chwilą jej otrzymania, czyli z momentem powstania obowiązku podatkowego. Do rozstrzygnięcia pozostaje zatem problem praktycznego wykonania powyższego obowiązku. Zgodnie z cytowanymi przepisami zaliczka powinna być zarejestrowana w kasie w momencie jej otrzymania, co fizycznie w takiej sytuacji nie byłoby możliwe. Działanie takie nie miałoby żadnego wpływu na zaniżenie zobowiązania podatkowego w danym miesiącu, ponieważ zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) deklaracje podatkowe za okresy miesięczne składane są w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, natomiast zaliczki wpłacone i zaewidencjonowane na przełomie miesiąca będą zarachowane wg obowiązku podatkowego VAT (wg daty otrzymania zaliczki).

W myśl art. 111 ust. 1 w/wym. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 w/wym. rozporządzenia, zachowującego moc na podstawie art. 165 w/wym. ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy (...).

Zacytowany wyżej przepis art. 111 ust. 1 w/wym. ustawy wskazuje wyłącznie podmioty, które obowiązane są do stosowania kas rejestrujących. Zauważyć należy, iż zarówno przepisy w/wym. ustawy o podatku od towarów i usług, w/wym. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), jak i w/wym. rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych (...) nie określają właściwego momentu ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż ewidencjonowanie kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej powinno być dokonane z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do art. 19 ust. 11 w/wym. ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze, o czym stanowi art. 29 ust. 2 w/cyt. ustawy.

Zatem rozwiązaniem zgodnym z obowiązującymi przepisami będzie zarejestrowanie obrotu na kasie fiskalnej w dniu otrzymania wyciągu bankowego, a następnie, w przypadku otrzymania wyciągu bankowego w miesiącu innym niż miesiąc dokonania wpłaty przez nabywcę, dokonanie korekty obrotu podlegającego opodatkowaniu za miesiąc faktycznego dokonania wpłaty.

Reasumując, zdaniem tutejszego Organu, Podatnik winien dokument bankowy (wyciąg) potwierdzający wpłatę zaliczki na jego rachunek zaewidencjonować na kasie fiskalnej w dniu otrzymania wyciągu bankowego przyporządkowując go do miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl