Wysokość naliczania podatku od nieruchomości z tytułu okresowego najmu pomieszczeń na okolicznościowe imprezy rodzinne, wyłącznie latem, na czas nie dłuższy niż kilka godzin

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lutego 2004 r. Urząd Miasta w Toruniu Wysokość naliczania podatku od nieruchomości z tytułu okresowego najmu pomieszczeń na okolicznościowe imprezy rodzinne, wyłącznie latem, na czas nie dłuższy niż kilka godzin

Zdanie wnioskodawcy:

Okazjonalne wynajmowanie pomieszczeń nie wywołuje skutków podatkowych w postaci opodatkowania nieruchomości stawką jak za powierzchnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Interpretacja organu podatkowego:

W odpowiedzi na pismo z dnia (...) nr (...) w sprawie wysokości naliczania podatku od nieruchomości z tytułu okresowego najmu pomieszczeń na okolicznościowe imprezy rodzinne, wyłącznie latem, na czas nie dłuższy niż kilka godzin, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym, a obciążenie tym podatkiem zależy od sposobu jego wykorzystania. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 tegoż artykułu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.), wykorzystanie nieruchomości lub ich części do prowadzenia działalności gospodarczej powoduje stosowanie wyższych stawek podatkowych.

Z przepisów powołanej ustawy nie wynika, aby opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budynków i gruntów, w przypadku ich związania z działalnością gospodarczą przez określoną ilość godzin miało być ustalone proporcjonalnie do czasu najmu. Proporcjonalne ustalanie podatku odbywa się jedynie w stosunku do liczby miesięcy, w których użytkowana jest nieruchomość lub jej część - art. 6 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Z uwagi na takie uregulowanie nie zachodzi konieczność ustalenia od wynajmowanych powierzchni podatku według stawek związanych z działalnością gospodarczą.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl