Wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania korekty korekty faktury bez zmian.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lipca 2010 r. Ministerstwo Finansów Wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania korekty korekty faktury bez zmian.

Otrzymanie przez sprzedającego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę stanowi niezbędny element zabezpieczający system podatku VAT przed nadużyciami. Rozwiązanie to, zawarte w przepisach art. 29 ust. 4a-4c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) odgrywa istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy. Brak przedmiotowego wymogu umożliwiałby sytuację, w której sprzedawca po wystawieniu faktury korygującej i wysłaniu jej do nabywcy mógłby natychmiast dokonać obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego bez żadnego zabezpieczenia, że u nabywcy dojdzie do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego. Rezygnacja z tego warunku mogłaby prowadzić do nadużyć, powodując znaczne uszczuplenia w dochodach budżetu państwa.

Wagę tego rozwiązania dla funkcjonowania systemu VAT potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt U 6/06. Trybunał wskazał, że z uwagi na konieczność zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczeń podatku od towarów i usług celowe byłoby przeniesienie tych uregulowań z aktu podustawowego do aktu prawnego o randze ustawy. Zatem umieszczenie wymogu potwierdzenia odbioru faktury korygującej w ww. ustawie z dnia 11 marca 2004 r. stanowiło w zasadzie formalne wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 90 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347/1, z późn. zm.) w przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie. Oznacza to, że państwa członkowskie UE mają uprawnienie do sformułowania w swoim ustawodawstwie rozwiązań warunkujących dokonanie obniżenia podstawy opodatkowania. Swoboda przyznana państwom członkowskim UE w zakresie form i metod osiągnięcia zamierzonego celu umożliwia wprowadzenie takich uregulowań, które z jednej strony uwzględniają wymogi płynące z zasady neutralności podatku od towarów i usług, z drugiej zaś - ochronę interesu finansowego Skarbu Państwa.

Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, że nie przewiduję zasadniczych zmian w zakresie regulacji dotyczących posiadania potwierdzenia otrzymania przez kontrahenta korekty faktury. Ewentualna potrzeba zmiany, która jest obecnie analizowana w ww. zakresie, mogłaby jedynie dotyczyć korekty faktury wystawionej do faktury, w której nie wykazano podatku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl