Wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych przy ubieganiu się o świadczenia w okresie zasiłkowym 1.09.2005r. - 31.08.2006r. (DZIERŻAWA A DOCHÓD, SKŁAD RODZINY, KIEDY PRZYSŁUGUJĄ PODWYŻSZONE ŚWIADCZENIA)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2005 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych przy ubieganiu się o świadczenia w okresie zasiłkowym 1.09.2005r. - 31.08.2006r. (DZIERŻAWA A DOCHÓD, SKŁAD RODZINY, KIEDY PRZYSŁUGUJĄ PODWYŻSZONE ŚWIADCZENIA)

Dochód uprawniający do zwiększonej kwoty zaliczki alimentacyjnej

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732) w przypadku gdy dochód rodziny nie przekracza 50 % kwoty, o której mowa w art. 7 ust. 2 (a więc kwoty na osobę w rodzinie) przysługuje zaliczka alimentacyjna w wyższej wysokości.

Dochód uprawniający do zwiększonej kwoty dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) w przypadku gdy dochód rodziny nie przekracza 50 % kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 i 2 (a więc kwoty na osobę w rodzinie) przysługuje dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wyższej wysokości.

Wyjaśnienia do art. 7 pkt 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych - prawo do zasiłku rodzinnego dla osoby samotnie wychowującej dziecko

Zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, chyba że drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone. Przepis ten dotyczy wyłącznie osoby samotnie wychowującej dziecko. Nie dotyczy on osób pozostających w związkach małżeńskich oraz osób wolnego stanu cywilnego, które wychowują z drugim z rodziców co najmniej jedno wspólne dziecko.

Uwzględnianie małżonka i konkubenta w składzie rodziny oraz ich dochodów

Zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) do składu rodziny wlicza się małżonka osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne. Także wówczas gdy od małżonka zasądzone są świadczenia alimentacyjne jest on zaliczany do składu rodziny, a do dochodu rodziny wlicza się dochód małżonka a nie zasądzone od niego alimenty. Podobnie w przypadku wychowywania dziecka z ojcem dziecka będącym konkubentem matki do składu rodziny wlicza się konkubenta i jego dochody.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja gdy małżonek zaginął, o czym stanowi § 16 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881, z późn. zm.).

Dzierżawa gospodarstwa rolnego zawarta stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników

Zgodnie z art. 5 ust. 8a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) po 1 września 2005 r. ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę z wyjątkiem m.in. części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest to umowa dzierżawy zawarta w formie pisemnej na okres co najmniej 10 lat i zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej:

- małżonkiem wydzierżawiającego,

- jego zstępnym lub pasierbem,

- małżonkiem zstępnego lub pasierba,

- osobą pozostającą z wydzierżawiającym we wspólnym gospodarstwie domowym,

- małżonkiem osoby pozostającej z wydzierżawiającym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wniosek o zaliczkę alimentacyjną w przypadku pełnoletniego dziecka

Pełnoletnia osoba uprawniona do zaliczki alimentacyjnej może zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1998 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) upoważnić w formie pisemnej rodzica do złożenia wniosku o zaliczkę alimentacyjną.

Zgodnie z art. 62 Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach, w których prawa lub obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego oraz z tej samej podstawy prawnej i w których właściwy jest ten sam organ administracji publicznej, można wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące więcej niż jednej strony. Tym samym można wydać jedną decyzję w przypadku kilku uprawnionych do zaliczki alimentacyjnej osób w jednej rodzinie.

Dodatki do zasiłku rodzinnego w przypadku braku prawa do zasiłku rodzinnego

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) dodatki przysługują do zasiłku rodzinnego. Tym samym w przypadku braku prawa do zasiłku rodzinnego dodatki nie przysługują. Wyjątek stanowią dodatki przysługujące na podstawie art. 59 ust. 1 i 1a, 59a i 59b ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek ten nie przysługuje na dziecko uczęszczające do "klasy zerowej", gdyż zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) jest to jednoroczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.

Opublikowano: www.mps.gov.pl