Wychowawczy dla zleceniobiorców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wychowawczy dla zleceniobiorców.

Ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 983) wprowadziła od 1 września 2013 r. nowe tytuły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Zgodnie z dodanym art. 6a ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są:

1)

osobami, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy i zaprzestały jej prowadzenia albo zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie art. 14a ust. 1d ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.);

2)

osobami, które prowadziły inną niż określona w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy, przez okres co najmniej 6 miesięcy i które zaprzestały jej prowadzenia;

3)

zleceniobiorcami, którzy wykonywali pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, przez okres co najmniej 6 miesięcy i którzy zaprzestali jej wykonywania;

4)

osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność bądź zleceniobiorcami, przez okres co najmniej 6 miesięcy i które zaprzestały tej współpracy;

5)

osobami duchownymi, podlegającymi z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Warunek prowadzenia pozarolniczej działalności, działalności zarobkowej i współpracy lub bycia osobą duchowną przez okres co najmniej 6 miesięcy uważa się spełniony, jeżeli osoby, o których mowa wyżej, podlegały z tych tytułów nieprzerwanie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i opłacały składki na te ubezpieczenia - art. 6a ust. 2 ustawy.

W świetle powyższego, w przypadku zleceniobiorcy wymagane jest zaprzestanie wykonywania umowy przez tego zleceniobiorcę. Osoba ta nie może więc wykonywać umowy i powinna zostać wyrejestrowana z ubezpieczeń z tego tytułu.

Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem podlegają bowiem ubezpieczeniom, jeśli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych i nie mają prawa do emerytury lub renty (art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

W świetle art. 6a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, warunek prowadzenia działalności zarobkowej przez okres co najmniej 6 miesięcy uważa się za spełniony, jeżeli osoba podlegała z tego tytułu nieprzerwanie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i opłacała składki na te ubezpieczenia. Nie są brane pod uwagę przerwy w opłacaniu składek spowodowane pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.

Zakład informuje ubezpieczonego, jakimi ubezpieczeniami został objęty w przypadku, jeśli są one inne niż wskazane w oświadczeniu o zamiarze przystąpienia do ubezpieczeń.

Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli ubezpieczony złoży oświadczenie o zamiarze przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a spełnia warunki do objęcia wyłącznie ubezpieczeniem emerytalnym.

Z tytułu sprawowania osobistej opieki ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi albo wyłącznie ubezpieczeniem emerytalnym zostało objętych 1029 osób.

Opublikowano: Rzeczposp. PiP 2013/9702/6