WPO.I.PIn-31101/1/2005 - Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości części budynku, które nie służą wyłącznie funkcjonowaniu basenu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2005 r. Urząd Miejski we Wrocławiu WPO.I.PIn-31101/1/2005 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości części budynku, które nie służą wyłącznie funkcjonowaniu basenu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 2, § 3 i § 4 oraz art.14 b § 1, § 2, § 7 w związku z art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji stwierdzając, że powierzchnia budynku położonego we Wrocławiu przy ul. X., wspólna dla basenu oraz hali sportowej i siłowni, służąca w 50 % funkcjonowaniu basenu nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie § 1 pkt 6 Uchwały nr XXXI/2267/04 Rady Miejskiej Wrocławia 9 grudnia 2004 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z dn. 17.XII.2004 r. Nr 259, poz. 4559)

UZASADNIENIE

Podatnik X w dniu 17.01.2005 r. złożył, zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. Z uwagi na braki formalne wniosku organ podatkowy wezwał stronę do ich uzupełnienia. W złożonym wniosku podatnik wskazał, że od dnia 01.01.2005 r. budynek jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości, w myśl art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. Nr 9 z 2002 r. poz. 84 ze zm.). Przedmiotowy budynek nie jest w całości zajęty na pływalnię. Część budynku stanowi siłownię, solarium, kawiarnię, bar oraz pomieszczenia służące funkcjonowaniu jako całości. Zgodnie uprawnieniami wynikającymi z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. (j.t. Dz. U. Nr 9 z 2002 r., poz. 84 ze zm.) Rada Miejska Wrocławia wprowadziła w drodze uchwały m.in. zwolnienie w brzmieniu " zwalnia się od podatku od nieruchomości (...) części budynków ogólnodostępnych basenów krytych stanowiących pływalnię oraz części budynków służące wyłącznie funkcjonowaniu tej pływalni."

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego: czy możliwe jest zwolnienie od opodatkowania podatkiem od nieruchomości tych części budynku, które nie służą w 100 % funkcjonowaniu basenu, lecz są wspólne dla pozostałych: czyli powierzchnia kotłowni, wentylatorni, holu, korytarzy i klatek schodowych.

Zgodnie z art. 14 § 2 zawarł jednocześnie własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że ww. powierzchnie powinny również podlegać zwolnieniu od opodatkowania, gdyż służą w 50 % funkcjonowaniu pływalni, natomiast 70 % klientów to klienci basenu. Nadmienić należy, że klatki schodowe nie podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Podkreślić należy, iż wbrew stanowisku podatnika zapis zawarty w uchwale RM Wrocławia jest czytelny i jasno sprecyzowany cyt. " zwalnia się od podatku od nieruchomości (...) części budynków ogólnodostępnych basenów krytych stanowiących pływalnię oraz części budynków służące wyłącznie funkcjonowaniu tej pływalni." W sytuacji, gdy nie można jednoznacznie ustalić pojęcia użytego w akcie prawnym wyjaśnienia szukać należy najpierw w powszechnym języku polskim. I tak Słownik języka polskiego pod redakcją W. Doroszewskiego PWN, Warszawa 1996 r. tłumaczy pojęcie wyłączać "wyeliminować z grupy, unieruchomić, wstrzymać, wydzielić, wykluczyć" natomiast pojęcie wyłącznie tłumaczy jako " jedynie, tylko". Wobec powyższego nie można uznać, że zapis zawarty w uchwale jest niejednoznaczny lub budzący wątpliwości. Uznać natomiast należy, iż opisuje zamknięty katalog przedmiotów korzystających ze zwolnienia i nie należy interpretować go rozszerzająco.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl