WPO/DP/0551/1/2009 - Zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 października 2009 r. Urząd Miasta w Świnoujściu WPO/DP/0551/1/2009 Zwolnienie od podatku od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z poźn. zm.) Prezydent Miasta Świnoujście stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lipca 2009 r. wpłynął wniosek (...) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie zwolnienia od podatku od nieruchomości

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik dzierżawi budynek przy ul. (...) od Miasta Świnoujście na podstawie umowy Nr (...). Obowiązujące do kwietnia bieżącego roku zapisy art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wyłączały (...) z prawa do korzystania ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, w części zajętej na działalność oświatową (podstawa prawna użytkowania nieruchomości nie odpowiadała wymogom wynikających z ww. przepisu).

Nowelizacja art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zawarta w ustawie z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 56, poz. 458) nadała mu brzmienie: zwalnia się z podatku od nieruchomości publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową.

W związku z powyższym podatnik postawił następujące pytania:

Pytanie 1. Czy na podstawie znowelizowanego art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma prawo do korzystania ze zwolnienia w podatku od nieruchomości, w części zajętej na działalność oświatową?

Pytanie 2. Czy zwolnienie przysługuje z mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od dnia 1 maja 2009 r. i niezależnie od daty wniesienia wniosku o interpretację indywidualną?

Zdaniem podatnika nieruchomość, w części zajętej na działalność oświatową, winna być zwolniona w podatku od nieruchomości, zgodnie z nowelizacją art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy podatkach i opłatach lokalnych. Prawo to podatnik uzyskuje od dnia 1 maja 2009 r. niezależnie od daty wniesienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W świetle obowiązującego sianu prawnego stanowisko wnioskodawcy w prawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła nowelizację w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Obecnie ze zwolnienia od podatku od nieruchomości korzystają publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową". Ustawodawca zdecydował zatem, że ze zwolnienia skorzystać mogą wszystkie jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty. Z dokumentów (...) wynika, że posiada uprawnienia szkoły publicznej nadane przez Kuratora Oświaty w Szczecinie decyzją nr (...) oraz decyzją nr (...) na podstawie art. 2 pkt 2 lit. c) ustawy o systemie oświaty objęte jest zatem systemem oświaty.

(...) przysługuje zwolnienie od podatku od nieruchomości - ale tylko w zakresie nieruchomości /jej części zajętych na działalność oświatową.

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw, ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ustawa została opublikowana w dniu 7 kwietnia 2009 r. (Dz. U. Nr 56, poz. 458), zatem weszła w życie dnia 22 kwietnia 2009 r. i zmieniony art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązuje od tego dnia.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku (...), podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca, w którym nastąpiło to zdarzenie, w nin. sprawie od 1 maja 2009 r.

Na niniejszą interpretację Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wyda) interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć ojej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 póżn. zm.) - Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Świnoujście ul. Wojska Polskiego 1/5,72-600 Świnoujście.

Opublikowano: www.bip.um.swinoujscie.pl