Wpłaty na PFRON dokonywane przez ZPCHr.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2002 r. Ministerstwo Finansów Wpłaty na PFRON dokonywane przez ZPCHr.

Wpłaty na rzecz PFRON dokonywane przez zakłady pracy chronionej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, nie stanowią one bowiem dla tych zakładów faktycznych kosztów, lecz są jedynie podziałem kwot przychodów uzyskanych przez te jednostki z przysługujących im ulg i zwolnień. Zgodnie bowiem z art. 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) zakładom pracy chronionej przysługują zwolnienia z tytułu m.in. podatku od nieruchomości, od środków transportowych, podatku dochodowego od osób fizycznych (od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom tych zakładów) oraz z tytułu wpłat podatku od towarów i usług. W zakresie podatków m.in. od nieruchomości czy od środków transportowych ustalona kwota podatków zaliczona jest w koszty uzyskania przychodów.

Podobne zasady dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku wynagrodzeń pracowników, w koszty zalicza się bowiem wynagrodzenia brutto. Szczegółowe zasady zwolnienia zawiera art. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Wobec powyższego zaliczenie wpłaty dokonywanej przez pracodawcę o statusie zakładu pracy chronionej na rzecz PFRON, pochodzącej z ww. zwolnień, do kosztów uzyskania przychodów stanowiłoby podwójne zaliczenie tych kwot do kosztów podatkowych. (...)

Wpłaty zakładów, które nie spełniają wymogów określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w zakresie zatrudnienia odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych, jako wpłaty sankcyjne również nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, pomimo że są faktycznymi wydatkami uszczuplającymi osiągane dochody.

Do tych właśnie wydatków mają zastosowanie przepisy:

- art. 23 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

- art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Uprzejmie informuję, że nie planowano i nie planuje się zmian przepisów ustaw o podatkach dochodowych w kierunku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłat zakładów pracy chronionej na rzecz PFRON i w związku z tym nie prowadziło się badań w zakresie skutków budżetowych tych zmian.

Opublikowano: S.Podat. 2003/2/52