WPl/200000/43/144/2015 - Składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPl/200000/43/144/2015 Składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 121.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku złożonym w dniu 4 lutego 2015 r. przez przedsiębiorcę Panią (...) w sprawie opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości wynikającej z art. 82 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (...) Wnioskodawczyni podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Poza prowadzeniem powyższej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy społecznemu z innych tytułów. Przychody Wnioskodawczyni pochodzą od klientów indywidualnych firmy, z Sądów i Prokuratur tzw. urzędówki oraz z refundacji składek na ubezpieczenie społeczne dokonywanej przez PFRON, gdyż zgodnie z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z dnia (...) r. Miejskiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w (...). Wnioskodawczyni została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Do chwili obecnej. Wnioskodawczyni opłacała składkę zdrowotną w pełnej wysokości za miesiące, w których przychód Wnioskodawczyni z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej przekraczał 50% kwoty najniższej emerytury Natomiast, za miesiące, w których przychód nie przekraczał 50% kwot najniższej emerytury Wnioskodawczyni składała deklarację ZUS DRA z wpisaną w części VII kwotą 0.00 zł. Wnioskodawczyni nie opłacała dotychczas zaliczek na podatek dochodowy. Powyższe postępowanie Wnioskodawczyni wynikało z informacji uzyskanych od pracownika ZUS, iż zgodnie z art. 82 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, w przypadku gdy osoba ta 1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury.

Na chwilę obecną. Wnioskodawczyni podjęła wątpliwość co do prawidłowości powyższego stanowiska pracownika ZUS, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawczyni ubezpieczony, uzyskuje przychody jedynie z jednego tytułu do objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo różnego pochodzenia tych przychodów (klienci indywidualni. Sąd. Prokuratura, PFRON) oraz nie opłaca zaliczek na podatek dochodowy.

Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w sprawie.

W ocenie Wnioskodawczyni, do powyższego stanu faktycznego winien znaleźć zastosowanie art. 82 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027), zgodnie z. którym składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, w przypadku gdy osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności uzyskuje przychód jedynie z tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c bez względu na to czy przychody Wnioskodawczyni w danym miesiącu przekraczają czy też nie 50% kwoty najniższej emerytury wynikającą z art. 82 ust. 9 mniejszej ustawy.

Za powyższym stanowiskiem przemawia fakt, iż Wnioskodawczyni jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia jedynie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, pomimo wskazanego wyżej różnego pochodzenia przychodów i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zatem. Wnioskodawczyni winna opłacać składkę zdrowotną w wysokości kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a w przypadku nieopłacenia zaliczki kwotę 0,00 zl, bez względu na fakt czy przychody Wnioskodawczyni w danym miesiącu przekraczają 50% kwoty najniższej emerytury.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w' Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji. co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Ponadto Zakład zaznacza, iż nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c powyższej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Stosownie do art. 84 ust. 1 powołanej ustawy - składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna oraz wynosi 9% jej podstawy.

Powołana ustawa w pewnych przypadkach zwalnia osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W myśl art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, w przypadku gdy osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności uzyskuje przychód jedynie z tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy (osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób. które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej).

Przedsiębiorca posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, dla którego prowadzona działalność stanowi jedyne źródło przychodu, może opłacać składkę zdrowotną w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dopuszczalność obniżenia wysokości składki zdrowotnej do kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych uzależniona jest od posiadania przez, przedsiębiorcę umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz. od uzyskiwania przez płatnika składek przychodów jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, tym samym wyłączenie możliwości zastosowania wskazanej normy będzie miało miejsce zarówno w przypadku, gdy źródło dodatkowych przychodów będzie stanowiło inny niż pozarolnicza działalność tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, jak również wtedy, gdy dodatkowy przychód nie będzie stanowił odrębnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

Ponadto, ulgi tej nie stosuje się również wobec niepełnosprawnych przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej lub w przypadku, gdy przedsiębiorca uprawniony jest do wpłaty zaliczek kwartalnych, gdyż w tej sytuacji kwota należnej zaliczki jest przypisana do innego okresu niż okres miesięczny, który jest okresem rozliczeniowym dla składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W sytuacji więc, gdy osoba mająca orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uzyskuje przy chody jedynie z tytułu prowadzenia tej działalności, to może opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości wynikającej art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych że środków publicznych tj. w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W tym miejscu należy podkreślić, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, ani postępowania dowodowego, a wydając decyzję opiera się jedynie na treści wniosku, zwracając jednocześnie uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię.

Ponadto Zakład wskazuje, i, nie jest właściwy do rozstrzygania w zakresie uznania, czy Wnioskodawczyni otrzymując refundację składek na ubezpieczenia społeczne uzyskuje przychód z tytułu działalności gospodarczej, czy też z innych źródeł, gdyż ta kwestia, stosownie do art. 10a ust. 4 powołanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, należy do wy łącznej kompetencji właściwych organów podatkowych.

W związku z powyższym, Zakład rozstrzygając wniosek oparł się na informacji zawartej we wniosku odnoszącej się do uzyskiwanych przychodów.

Wnioskodawczyni przedstawiając opis stanu faktycznego wskazała, te uzyskuje przychody jedynie z jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo różnego pochodzenia tych przychodów, dodatkowo z treści złożonego wniosku wynika, iż tym tytułem jest prowadzenie pozarolniczej działalności. Jednocześnie Wnioskodawczyni składając wniosek dołączyła orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które należy traktować jako element stanu faktycznego.

W konsekwencji Wnioskodawczyni. posiadając orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, uzyskując przychody jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, może opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości wynikającej z art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, bez względu na wysokość osiągniętego przy chodu w danym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia stanu faktycznego. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przy sługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl