WPiOL.I.3110-P- /2/09 - Opodatkowanie sieci technologicznych wraz z armaturą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 kwietnia 2009 r. Urząd Miasta w Mysłowicach WPiOL.I.3110-P- /2/09 Opodatkowanie sieci technologicznych wraz z armaturą.

INTERPRETACJA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Mysłowice działając na podstawie art. 14j § 1-3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku znak: L.dz. (...) z dnia 16 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 21 stycznia 2009 r.), w indywidualnej sprawie podatnika (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w (...)

postanawia

- udzielić pisemnej interpretacji art. 2 i art. 4 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), w powiązaniu przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), uznając iż w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w ww.wniosku dotyczącego budowli znajdujących się wewnątrz budynku, warunkujących jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, czyli stanowiących całość techniczno-użytkową - nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Natomiast jeśli budowle stanowią odrębny obiekt budowlany (z wyjątkiem instalacji) - to podlegają opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

(...) S.A. wnioskiem z dnia 16 stycznia 2009 r. zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o udzielenie interpretacji "przepisów Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz. U. Nr 9) o podatkach i opłatach lokalnych" - w jego indywidualnej sprawie, a mianowicie: "czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości sieci technologiczne wraz z armaturą znajdujące się w budynkach?"

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółka" płaci podatek od nieruchomości za wszystkie sieci technologiczne (rurarz o małej średnicy łączący urządzenia w stacji wymienników ciepła z przewodami centralnego ogrzewania i zainstalowana na nich armatura (np. liczniki, zawory)". Wnioskodawca podaje, że "za budynki będące własnością S.A. płacony jest podatek od nieruchomości od powierzchni użytkowej, natomiast za budynki obce podatek odprowadzają właściciele obiektów, z którymi S.A. ma podpisane umowy najmu lub dzierżaw.

Spółka przedstawiając swoje stanowisko stwierdziła, że: "...w powyżej opisanej sytuacji sieci technologiczne wraz z armaturą nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu do budowli podstawą opodatkowania budynków stanowi ich powierzchnia użytkowa a nie wartość. W związku z czym znajdujące się w budynku instalacje i urządzenia techniczne nie mają znaczenia dla wymiaru podatku od nieruchomości. Pozwala to na dokładne określenie granicy opodatkowania dla budowli, sieci technicznych, które wyznacza przyłącze do budynku."

Do wniosku Podatnik dołączył dowód opłaty za wydanie interpretacji oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 14b § 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Po rozpatrzeniu wniosku, tut. Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W art. 1a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zdefiniowano budynek jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, przy czym w świetle art. 3 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), pod pojęciem budynku rozumie się obiekt budowlany wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. W myśl art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, która zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego budowla to obiekt budowlany stanowiący całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, wśród których w art. 3 pkt 3 wymienia się sieci techniczne. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych pojęcie budowli jest szersze, gdyż obejmuje również wymienione w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego urządzenia budowlane, rozumiane jako urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki. W świetle powyższych przepisów sieć technologiczna stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowla wraz z urządzeniami budowlanymi, z którymi stanowi funkcjonalną całość techniczno-użytkową, jest zatem możliwe, że części składowe takiego obiektu znajdować się będą w budynku, nie zmienia to jednak faktu, iż stanowią one część budowli i podlegają opodatkowaniu od wartości budowli zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

W kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości instalacji znajdujących się wewnątrz budynku (np. sieć elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna), które nie są odrębną budowlą, lecz stanowią wyposażenie budynku przydające mu cechy użyteczności. Tworzą one wówczas w całości przedmiot opodatkowania jakim jest budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, a podatek od nieruchomości jest liczony od jego powierzchni użytkowej zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Takie stanowisko ma zastosowanie wyłącznie do budowli mieszczących się wewnątrz budynku i które warunkują jego używanie zgodnie z przeznaczeniem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy w budynku znajdują się budowle stanowiące odrębny obiekt budowlany - wtedy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: osobno budynek i osobno budowla. Stanowisko takie jest prezentowane również przez Ministerstwo Finansów w piśmie Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru z dnia 15 maja 2003 r. nr LK 727/MM/03 w sprawie zakresu przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości (budowle) cyt. "...w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości, instalacje znajdujące się wewnątrz budynku, takie jak np.: wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna, komputerowa, telefoniczna, telewizji kablowej wchodzą w skład budynku i nie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, bowiem podstawę opodatkowania budynku, stanowi jego powierzchnia użytkowa. Takie stanowisko jest także zgodne z przepisami prawa budowlanego, w których rozumieniu obiektem budowlanym jest m.in. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Jedynie w przypadku, gdy w budynku umiejscowiona jest budowla stanowiąca odrębny obiekt budowlany, z wyłączeniem instalacji, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będzie podlegał odrębnie budynek i budowla."

W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę wnioskuje się, że przedmiotowe sieci technologiczne stanowią odrębne instalacje mieszczące się wewnątrz budynku, lecz z opisu zamieszczonego we wniosku nie wynika czy instalacje te stanowią całość techniczno-użytkową, decydującą o użytkowaniu budynku zgodnie z jego przeznaczeniem.

Podsumowując, stanowisko wnioskodawcy, iż sieci technologiczne wraz z armaturą nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości-jest prawidłowe jedynie w przypadku, gdy sieci te stanowią urządzenia związane z budynkiem, które zapewniają możliwość użytkowania tego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, a w razie ich odłączenia nastąpiłaby utrata przez ten budynek jego właściwości techniczno-użytkowych.

Natomiast w przypadku, gdy w budynku znajduje się budowla będąca odrębnym obiektem budowlanym, z wyłączeniem instalacji, to opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będzie podlegał osobno budynek i osobno budowla.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Wyszyńskiego 2, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie 30 dni od daty doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 52 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy).

Opublikowano: bip.myslowice.pl/