WPiOL.3120.205/2011 - Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości ogrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2011 r. Urząd Miasta w Mysłowicach WPiOL.3120.205/2011 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości ogrodzenia.

INTERPRETACJA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Mysłowice działając na podstawie art. 14j § 1-3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku znak WT-0761/1/33/11 z dnia 11 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 11 stycznia 2011 r.), uzupełnionego pismem znak WT-0761/1-2/146/11 z dnia 1 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 2 lutego 2011 r.) w indywidualnej sprawie podatnika

postanawia

- udzielić pisemnej interpretacji art. 1a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), w powiązaniu z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), uznając iż w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w ww. wniosku i piśmie dotyczącego ogrodzenia jako budowli podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - stanowisko jej jest prawidłowe - z zastrzeżeniem przedstawionym poniżej.

UZASADNIENIE

(...) w(...) ww. wnioskiem zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z prośbą cyt. "...o podanie wyjaśnienia w następującym temacie: 1. czy za ogrodzenie z elementami murowanymi i metalowymi na fundamencie betonowym należy płacić podatek od nieruchomości? 2. na jakiej podstawie (ustawa, zarządzenie, orzecznictwo) należy wpłacić ww. podatek od ogrodzenia?" - w jego indywidualnej sprawie.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w 2010 r. została zakończona budowa ogrodzenia (...) od ulicy (...) o całkowitej długości 273 mb. Ogrodzenie posiada fundament żelbetowy i słupki z cegły klinkierowej osadzone co 3 metry na elementach stalowych z wypełnieniem powtarzalnymi segmentami ogrodzeniowymi stalowymi. Słupki posiadają zakończenie z czapek klinkierowych. (...) przypisało przedmiotowe ogrodzenie zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych do grupy 2, podgrupy 29, rodzaj 291 jako "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Muzeum przedstawiając swoje stanowisko stwierdziło cyt. "...w związku z zakończeniem ww. ogrodzenia (...) w 2011 r. winno uiścić opłatę podatkową za ogrodzenie w wysokości zł za cały rok, przypisując ogrodzenie zgodnie z PKOB do grupy 2, podgrupy 29, rodzaju 291 pod nazwą "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Do wniosku Podatnik dołączył dowód opłaty za wydanie interpretacji oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 14b § 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem wyrażonym przez stronę we wniosku - z jednym zastrzeżeniem, a wobec tego wyjaśnia co następuje:

Ogrodzenie z elementami murowanymi i metalowymi na fundamencie betonowym-jako budowla podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - pod warunkiem, że jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Stanowi o tym art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), który wśród przedmiotów opodatkowania wymienia budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem ust. 4-6) podstawę opodatkowania stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Wysokość stawek podatku od nieruchomości (w tym od budowli) określa rada gminy w drodze uchwały, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie 2% ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 - art. 5 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Wyjaśnienie samego pojęcia budowli zawarte jest w art. 1a ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy - a mianowicie jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zakres odesłania zawarty w ww. artykule należy interpretować ściśle. Odsyła on do regulacji przepisów prawa budowlanego tylko w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z obiektem budowlanym. Porównanie definicji budowli z tegoż artykułu oraz art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - prowadzi do wniosku, że pojęcie to obejmuje poza obiektem budowlanym również urządzenia budowlane z obiektem tym związane. I tak zgodnie z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowie ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Katalog powyższy ma charakter otwarty, a poszczególne rodzaje budowli są wymienione przykładowo.

Odnosząc się do pojęcia urządzenia budowlanego - to przykładowy ich katalog (również otwarty) jest zawarty w art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego. Są tam wymienione przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z zestawienia przytoczonych powyżej przepisów wynika, że ogrodzenie, o którym mowa we wniosku Podatnika - jest urządzeniem budowlanym, mieszczącym się w kategorii budowli wg art. 1a ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Natomiast w kwestii opodatkowania ogrodzenia jako budowli przez (...) - to wobec braku informacji o prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej, stwierdza się iż będzie ono stanowiło przedmiot opodatkowania wyłącznie w sytuacji jego związania z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Niniejsza interpretacja udzielona jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące na dzień złożenia zapytania w organie podatkowym i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę zostanie zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.

Od niniejszej interpretacji przysługuje Stronie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Mysłowice. Skargę można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie Prezydenta Miasta Mysłowice, do usunięcia naruszenia prawa. Termin do złożenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa wynosi 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o treści wydanej interpretacji. Termin na wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wynosi 30 dni od dnia doręczenia Stronie odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ takiej odpowiedzi nie udzieli, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Opublikowano: bip.myslowice.pl/