WPI/200000/451/791/2013 - Ustalenie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/791/2013 Ustalenie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowa.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 06.06.2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowa.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2013 r., do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) wpłynął wniosek płatnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż na podstawie art. 210 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności lecznicze! pracownicy zatrudnieni w (...) stali się pracownikami podmiotu leczniczego (...).

W związku z powyższym z dniem 01.12.2012 r. płatnik (...) wyrejestrował pracowników, a płatnik (...) z tym samym dniem zarejestrował wszystkich wyrejestrowanych pracowników.

Zdaniem wnioskodawcy (...) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe winna wynosić 1,08% a nie jak ustali! Zakład Ubezpieczeń Społecznych - 1,2%. Za prezentowanym stanowiskiem przemawia fakt, iż zmiana organizacyjno - prawna nie spowodowała ani zmiany poziomu zatrudnienia osób ubezpieczonych ani rodzaju pracy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167. poz. 1322 z późn. zm.) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką zobowiązany jest stosować płatnik składek ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku.

Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołaną ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu, ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl art. 4 pkt 2 powołanej powyżej ustawy systemowej płatnikiem składek jest pracodawca. Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca I974 r. Kodeks pracy {tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

W przypadku płatników nowo zgłaszanych, liczbę ubezpieczonych oraz grupę działalności, od których to czynników zależy wysokość obowiązującej ich stopy procentowej, ustala się w oparciu o stan z miesiąca, w którym płatnik został zgłoszony w ZUS. Oznacza to, że w świetle przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. każdy nowo zgłaszany płatnik składek powinien ustalać dla siebie wysokość obowiązującej go stopy procentowej składki.

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie zawiera przepisów szczególnych dopuszczających możliwość sukcesji wysokości stopy procentowej składki pomiędzy płatnikami składek w przypadkach przekształcenia. Zgodnie z normą zawarta w art. 27 powołanej wyżej ustawy, raz ustaloną stopę składki płatnik zobowiązany jest stosować w całym roku składkowym, bez względu na zmianę w trakcie roku składkowego rodzaju działalności płatnika czy liczby zgłaszanych osób do ubezpieczenia wypadkowego albo zmiany w strukturze organizacyjnej płatnika. Jednakże, jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, w związku z przekształceniem (...) powstał nowy płatnik (...), który winien samodzielnie ustalić stopę procentową składki na u bezo jęczenie wypadkowe.

Wnioskodawca twierdzi, iż płatnik(...); ma prawo opłacania składki wypadkowej według stopy ustalonej dla płatnika

W ocenie Oddziału brak jest podstaw do przyjęcia stanowiska, iż powyższa teza jest prawidłowa.

Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 201 Ir, o działalności leczniczej (t.j Dz. U. z 2013 r. poz. 217) niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej stały się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych, a pracownicy zatrudnieni w zakładach opieki zdrowotnej, z mocy prawa, stali się pracownikami łych podmiotów.

W przypadku zmiany w trakcie roku kalendarzowego formy prawnej, w jakiej dotychczas płatnik składek prowadził działalność, powstaje nowy podmiot prawny - wpisany do właściwego dla tego podmiotu rejestru. Powyższe należy odnieść także do sytuacji, gdy nowy podmiot prawny (płatnik składek) powstaje w wyniku przekształcenia, które następuje z mocy prawa na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 201 Ir. W wyniku przekształcenia to (...) jest płatnikiem składek za zatrudnionych pracowników, nie zaś (...)

Powyższe oznacza, że mamy do czynienia z nowym płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe.

W konsekwencji, obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określoną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek, nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania się określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną na zasadach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów tej ustawy i nie jest to prawo czy uprawnienie przysługujące innemu płatnikowi.

Wobec powyższego uwzględniając stan faktyczny opisany we wniosku oraz obowiązujące przepisy, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od mniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sadu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl