WPI/200000/451/783/2013 - Składki na ubezpieczenia społeczne w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/783/2013 Składki na ubezpieczenia społeczne w przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 4 czerwca 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 04.06.2013г. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) Inspektorat w (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. opisał stan faktyczny. Wnioskodawca podał, że w dniu 10 grudnia 1998 r. zarejestrował działalność gospodarczą w Urzędzie Gminy (...). Wnioskodawca wskazał, że prowadził działalność gospodarczą nieprzerwanie do dnia 31 grudnia 2001 r. W dniu 31 grudnia 2001 r. wnioskodawca zgłosił zawieszenie działalności gospodarczej i wyrejestrował się jako płatnik składek w ZUS. Wnioskodawca poinformował o tym fakcie również Urząd Gminy Wnioskodawca podał, że Urząd Gminy uchybił obowiązkowi powiadomienia o fakcie zawieszenia działalności gospodarczej przez wnioskodawcę Urzędu Skarbowego w (...).

Wobec opisanego powyżej stanu faktycznego wnioskodawca powziął wątpliwość czy ma prawo do skorzystania z prawa ograniczenia wysokości składek ZUS w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia/wznowienia wykonywania działalności gospodarczej, w trybie art. 18a ust. 1 ustawy o sus.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy przysługuje mu prawo do skorzystania z ograniczenia wysokości składek ZUS w trybie art. 18a ustawy o sus, bowiem faktycznie działalność gospodarcza nic była prowadzona i wnioskodawca dokonał wyrejestrowania działalności we właściwym Oddziale ZUS.

W dniu 12 czerwca 2013 r. do wnioskodawcy skierowano wezwanie o uzupełnienie wniosku złożonego w dniu 4 czerwca 2013 r. o:

* doprecyzowanie stanu faktycznego poprzez wskazanie, czy wnioskodawca w dniu 31 grudnia 2001 r. wykreślił wpis w Ewidencji Działalności Gospodarczej, czy też nie i obecnie chce ją wznowić i prowadzić na podstawie tego samego wpisu

* jeśli wnioskodawca wykreślił wpis, to Oddział zwrócił się o wskazanie daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie nowego wpisu

* Oddział zwrócił się o wskazanie czy w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia /wznowienia wykonywania działalności gospodarczej wnioskodawca prowadził pozarolniczą działalność

Oddział zwrócił się również o wskazanie, czy wnioskodawca zamierza wykonywać działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

W dniu 25.06.2013 r. wnioskodawca uzupełnił wniosek poprzez nadesłanie pisemnej informacji z dnia 17 czerwca 2013 r. W odpowiedzi na wezwanie wnioskodawca podał, że w dniu 31 grudnia 2001 r. złożył informację o zawieszeniu działalności gospodarczej w Urzędzie Skarbowym w (...) i Urzędzie Gminy (...), wnioskodawca dokonał wyrejestrowania jako płatnik składek w Oddziale ZUS również w (...). Wnioskodawca wskazał, ze Urząd Gminy w (...) nie dokonał wykreślenia wnioskodawcy z ewidencji (jak to ma miejsce w obecnym stanie prawnym po upływie 24 miesięcy) mimo. że od dnia zawieszenia działalności upłynęło ponad 12 lat, a co za tym idzie laka informacja nic trafiła także do Urzędu Skarbowego w (...)

Wnioskodawca poinformował, że w dniu 11 marca 2012 r. zgłosił się do Urzędu Miejskiego w celem zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej i wówczas okazało się, jak podaje wnioskodawca, ze stale figuruje w CEIDG jako osoba prowadząca działalność gospodarczą w związku z tym wnioskodawca dokonał zmian we wpisie, a nie ponownej rejestracji działalności gospodarczej.

Wnioskodawca poinformował, że od dnia 31 grudnia 2001 r. do dnia 11 marca 2013 r. nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że nie zamierza wykonywać działalności gospodarczej na rzecz swojego byłego pracodawcy ani współpracować z nim w żadnym innym zakresie. Wnioskodawca wskazał, że profil obecnie wykonywanej działalności gospodarczej jest zupełnie inny od tego, który widniał w ewidencji do dnia 31 grudnia 2001 r.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Jednocześnie zgodnie z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z powyższej możliwości opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru nie mogą skorzystać osoby, które:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wprowadzenie powyższych przesłanek warunkujących uzyskanie prawa do obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej miało na celu umożliwienie skorzystania z tej ulgi wyłącznie przez przedsiębiorców rozpoczynających po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Opłacanie przez okres 24 miesięcy składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru me niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia miało służyć zmniejszeniu ryzyka związanego z podejmowaniem po raz pierwszy działalności gospodarczej, co pozwoliłoby na przeznaczenie tak zwolnionych środków na prowadzenie i rozwój działalności.

Zgodnie z przesłanką przedstawioną w punkcie 1 art. 18a ust. 2 prawa do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia nie posiadają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej: prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, były wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich lub prowadziły niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Oddział wyjaśnia, że w sytuacji prowadzenia przez przedsiębiorcę we wcześniejszym okresie działalności gospodarczej istotne staje się faktyczne prowadzenie i zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, a nie tylko fakt posiadania uprawnień do jej prowadzenia.

Ze stanu faktycznego przestawionego przez wnioskodawcę wynika, że w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia/wznowienia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej faktycznie nie prowadził działalności pozarolniczej, pomimo posiadanego wpisu w organie ewidencyjnym. Ponadto zgodnie z informacją zawartą w piśmie z dnia 17 czerwca 2013 r. uzupełniającym stan faktyczny przedstawiony we wniosku w powyższym przypadku nie zachodzi przesłanka współpracy z byłym pracodawcą.

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny, uzupełniony odpowiedzią na wezwanie z dnia 17 czerwca 2013 r. oraz obowiązujące przepisy prawne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia jej rozpoczęcia.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl