WPI/200000/451/1376/2013 - Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/1376/2013 Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 4 października 2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie obliczenia wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż od 2 maja 2006 r., prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (księga przychodów i rozchodów, miesięczne rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy). Od 25 października 2012 r. wnioskodawca posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników.

W związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą wnioskodawca opłaca za siebie składki na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy. Działalność gospodarcza jest dla wnioskodawcy jedynym źródłem przychodu.

Począwszy od listopada (deklaracja ZUS DRA złożona w grudniu 2012 r.) przedsiębiorca korzysta z prawa opisanego w art. 82 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o Świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wnioskodawca przytoczył treść powołanego powyżej przepisu. W związku z sugestią pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca powziął wątpliwość czy prawidłowo zinterpretował powołany przepis ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie przedsiębiorca wskazał, że w świetle wyżej przedstawionych faktów (orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest jedynym źródłem przychodów) przysługuje mu prawo do korzystania z przepisu art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. przedsiębiorca uważa, że ma prawo do obniżenia wysokości składki zdrowotnej do kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w związku z art. 109a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - cyt. powyżej.

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c powołanej ustawy - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Stosownie do art. 84 ust. 1 powołanej ustawy - składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna oraz wynosi 9% jej podstawy. Natomiast zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego mii: sieczne go wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku,

W myśl art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, w przypadku gdy osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności uzyskuje przychód jedynie z tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy (osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej).

Przedsiębiorca posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, dla którego prowadzona działalność stanowi jedyne źródło przychodu, może opłacać składkę zdrowotną w wysokości nie przekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dopuszczalność obniżenia wysokości składki zdrowotnej do kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych uzależniona jest od posiadania przez przedsiębiorcę umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz od uzyskiwania przez płatnika składek przychodów jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto przepis ten nie ma zastosowania do przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych łub w formie karty podatkowej.

W sytuacji więc, gdy osoba mająca orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności prowadząca pozarolniczą działalność gospodarcza na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uzyskuje przychody jedynie z tytułu tej działalności, może opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób Fizycznych.

W konsekwencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl