WPI/200000/451/1263/2013 - Składki na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietu medycznego opłacanego przez spółkę w okresie pobierania przez pracownika zasiłku macierzyńskiego oraz w okresie przebywania przez pracownika na urlopie wychowawczym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/451/1263/2013 Składki na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietu medycznego opłacanego przez spółkę w okresie pobierania przez pracownika zasiłku macierzyńskiego oraz w okresie przebywania przez pracownika na urlopie wychowawczym.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 13.09.2013 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wartości pakietu medycznego opłacanego przez spółkę w okresie pobierania przez pracownika zasiłku macierzyńskiego oraz w okresie przebywania przez pracownika na urlopie wychowawczym.

UZASADNIENIE

W dniu 13.09.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż pracownicy spółki (...) otrzymują dodatkowe świadczenia medyczne, które poza obowiązkowymi świadczeniami medycyny pracy spółka w całości finansuje. Świadczenie w postaci zakupu pakietu medycznego dla pracowników nie wynika z zakładowych przepisów o wynagradzaniu obowiązujących w spółce. Kwota miesięcznej opłaty pakietu medycznego stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, stanowi również podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W okresie przebywania na urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym, spółka również pokrywa koszty pakietu medycznego pracownika. Od wartości pakietu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego są naliczane i odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ponieważ spółka ma wątpliwość co do tego, czy składki od wartości pakietu medycznego uosób przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych powinny być odprowadzane, zwraca się z prośbą o wydanie pisemnej interpretacji w tej sprawie.

Przedsiębiorca prezentując własne stanowisko w sprawie, wskazał, iż w regulaminie wynagradzania spółki nie ma zapisu o prawie pracownika do pakietu medycznego. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek nie stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Zdaniem spółki skoro w regulaminie spółki nie ma zapisu o prawie pracowników do pakietu medycznego to tym samym wartość tego pakietu stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne również w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i wychowawczego.

Przedsiębiorca odprowadza pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich i wychowawczych składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od pakietu medycznego. Spółka jest zdania, że naliczanie i odprowadzanie tych składek jest prawidłowe.

W dniu 01.10.2013 r. wnioskodawca uzupełnił wniosek o wydanie pisemnej interpretacji z dnia 08.08.2013 r. poprzez wskazanie prawidłowego numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku ubezpieczeń społecznych oraz ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej.

Źródłem istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych jest posiadanie tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami. Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne co do zasady, następuje wyłącznie wówczas, gdy dana osoba posiada tytuł do ubezpieczeń lub gdy przychód osiągany przez tę osobę pozostaje w bezpośrednim związku z takim tytułem.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przebywanie na urlopie wychowawczym oraz pobieranie zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym okresie pracownik nie podlega pracowniczym ubezpieczeniom społecznym.

Stosownie do art. 18 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Natomiast, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego stanowi kwota lego zasiłku, a dla osób przebywających na urlopie wychowawczym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale z tym, że nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Świadczenia, (akie jak składka na grupowe ubezpieczenie medyczne opłacana przez pracodawcę w okresie urlopu macierzyńskiego lub w okresie przebywania na urlopie wychowawczym (okres faktycznego nieświadczenia pracy) nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy, gdyż prawo do tych świadczeń nie przysługuje za okres świadczenia pracy tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, a więc odrębnego od stosunku pracy tytułu do ubezpieczeń.

Uwzględniając powyższe w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających zasiłek macierzyński oraz osób przebywających na urlopie wychowawczym nie należy uwzględniać wartości pakietów medycznych.

W konsekwencji stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku z dnia 13.09.2013 r., w sprawie uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających zasiłek macierzyński lub przebywających na urlopie wychowawczym wartości pakietów medycznych nie zagwarantowanych przepisami płacowymi, które są w całości finansowane przez pracodawcę Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za nieprawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl