WPI/200000/43/965/2015 - Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/965/2015 Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawieni; we wniosku złożonym w dniu 24 sierpnia 2015 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, uzupełniony pismem z dnia 21 września 2015 r. (doręczonym w dniu 25 września 2015 r.).

Wnioskodawca wskazał, iż na mocy umowy o pracę z dnia (...) maja 2013 r. (umowa na okres próbny) oraz (...) września 2013 r. był zatrudniony przez pracodawcę (...) na stanowisku (...) w pełnym wymiarze czasu pracy. Ten stosunek pracy został rozwiązany z omem maja 2014 roku. Następnie w okresie od maja 2014 do czerwca 2015 r. był zatrudniony przez pracodawcę (...). W dniu 1 lipca 2015 r. Wnioskodawca rozpoczął po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej - pod nazwą (...). W ramach tej działalności zawarł w dniu (...) czerwca 2015 r. umowę o współpracę w zakresie świadczenia usług IT ze (...). W umowie tej zleceniodawca (...) zobowiązał się zlecać mi wykonywanie usług szczegółowo wskazanych każdorazowo w odrębnym zamówieniu (zwanym protokołem uzgodnień), a Wnioskodawca zobowiązał się te usługi wykonywać na warunkach określonych w umowie oraz protokole uzgodnień za wynagrodzeniem. W protokole uzgodnień nr 1, obejmującym okres 07.2015- i 06.2016 określono, że usługa z zakresu IT będzie wykonywana przeze Wnioskodawcę na rzecz kontrahent (...) którym jest spółka (...). Usługa ta jednak jest wykonywana w ramach umowy zawartej przez Wnioskodawcę ze (...), ta spółka jest zleceniodawcą świadczonych przez. Przedsiębiorcę usług, tej spółce doręcza wystawione faktury i to ona dokonuje na jego rzecz płatności.

Wnioskodawca wskazuje, że ze: (...) nie łączy go żaden stosunek prawny, jest ona związana odrębna umowa ze (...).

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 31 sierpnia 2015 r. o uzupełnienie złożonego wniosku o wydanie interpretacji poprzez doprecyzowanie opisanego w nim stanu faktycznego o wskazane w ww. wezwaniu elementy. Wnioskodawca pismem z dnia 21 września 2015 r. poinformował, iż nie prowadzi i w okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej niż opisana we wniosku działalności pozarolniczej, tj.: nie prowadził działalności na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, nie wykonywał działalności twórczej lub artystycznej, nie wykonywał działalności gospodarczej w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie pozostawał wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółek jawnych, komandytowych, partnerskich i nie prowadził publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu na podstawie przepisów o systemie oświaty. Ponadto Wnioskodawca poinformował, że usługi świadczone na podstawie współpracy z (...) w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę w (...).

W ramach umowy o pracę do jego obowiązków należało: wyszukiwanie pod ogólnym nadzorem błędów w średnio złożonych produktach informatycznych poprzez wykorzystywanie systematycznych tekstów w celu stworzenia, zastosowania oraz utrzymania standardów jakości w produktach firmy, projektowanie oraz wykonywanie test planów, analiza i tworzenie standardów oraz procedur testowych, utrzymywanie dokumentacji wyników testowania jako pomocy w rozwiązywaniu problemów i modyfikacji oprogramowania, analiza rezultatów testowania w celu zapewnienia istniejącej funkcjonalności oraz rekomendacja działań korygujących, konsultacje z programistami w celu rozwiązywania problemów, asystowanie przy projektowaniu, kodowaniu i wykonaniu skryptów automatycznego testowania, dokumentowanie i wyszukiwanie problemów związanych z testowaniem produktów, utrzymywanie na potrzeby działu zautomatyzowanych skryptów oraz bibliotek on-line, przeprowadzanie konsultacji związanych z funkcjonalnością i procesem testowania, udział w spotkaniach statusowych, dostarczanie słownych i pisemnych raportów. Wnioskodawca informuje, że o neonie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do czynności, które wykonuje należą: wsparcie procesu raportowania defektów, w tym eskalacja krytycznych wad, informowanie Team Leadera, w przypadku jakichkolwiek problemów, zagrożeń które mogą mieć Wpływ na uzgodniony harmonogram, budżet, jakość dostarczanych produktów lub sam proces testowania, raportowanie inwestygowanych defektów za pomocą aplikacji Jira oraz przedstawienie okoliczności, kiedy' defekt został zaobserwowany, współpraca z zespołem developerów w celu rozwiązania wszelkich wad, które pojawiły się podczas procesu testowania, projektowanie, tworzenie, wykonywanie testów automatycznych i manualnych, pomoc w projektowań u i zapewnienie ogólnej spójności w strategii testów, wsparcie w projektowaniu, rozwoju i realizacji test planu, współpraca z klientami wewnętrznymi, projektowanie przypadków testowych, mających na celu sprawdzenie funkcjonalności oprogramowania, projektowanie planu testów oraz raportów kończących testy. tworzenie dokumentacji technicznej, dotyczącej stworzonych przypadków testowych.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 18a ust. l ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 (osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą) w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Według ustępu 2 tego przepisu, przepisy ust. l nie mają zastosowania do osób, które: 1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność; 2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy świadczona p rzez. niego usługa IT w ramach umowy o współprace (zlecenia) na rzecz (...) w sytuacji. gdy beneficjentem tych czynności (w oparciu o odrębna umowę łączącą (...) jest jeden z byłych pracodawców Wnioskodawcy, z którym nie łączy Wnioskodawcę obecnie ((...) maja 2014 r.) żaden stosunek prawny, należy rozumieć jako wykonywani! działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy w rozumieniu art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W ocenie Wnioskodawcy świadczenie przez niego usług w zakresie IT w sposób opisany powyżej nie stanowi wykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ z byłym pracodawcą nie łączy go żaden stosunek prawny. Usługi wykonywane przez niego mają charakter świadczenia na rzecz (...) z którą Wnioskodawcę łączy umowa i którą wypłaca mu z tego tytułu wynagrodzenie. Wnioskodawca informuje, że z byłym pracodawcą: (...) nie wiąże go żadna umowa i spółka ta nie będzie dokonywała na jego rzecz żadnych płatności.

W opinii Wnioskodawcy podstawowa cechą działalności gospodarczej jest jej zarobkowy charakter. Wynika to wprost z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wykonywaniem działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy w rozumieniu art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i noże być więc jedynie świadczenie odpłatnych usług na rzecz tego pracodawcy. Wnioskodawca podnosi, że skoro świadczy usługi z zakresu IT jedynie na rzecz (...) spełniałby negatywne przesłanki z art. 18a ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy tylko w wypadku, gdyby ta spółka (...) była jego pracodawcą. W tej sytuacji Wnioskodawca uważa, że w jego przypadku, na gruncie przedstawionego stanu faktycznego, istnieje możliwość skorzystania z regulacji art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielane interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2) tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w' zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie opłacają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie walnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które były wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty, a także gdy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, iż z treści art. 18a ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia wystarczy aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wschodzące w zakres wykonywanej działalności.

Należy zaznaczyć, iż warunek nie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24 - miesięcznego okresu, o którym mowa w art. 18a ust. 1. Oznacza to, iż od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, także wtedy gdy nawiązanie współpracy z byłym pracodawcą nastąpi np. po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności, następuje utrata praw-a do deklarowania do podstawy wymiaru składek kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ponownie prawo to uzyskuje się od dnia zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy pod warunkiem, że nastąpi to w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przestawionego przez Przedsiębiorcę, we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonym w dniu 24 sierpnia 2015 r., uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2015 r. - stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł: "..umowę o współpracę w zakresie świadczenia usług IT ze (...) z siedzibą we (...). W umowie tej zleceniodawca (...) zobowiązał się zlecać mi wykonywanie usług szczegółowo wskazanych każdorazowo w odrębnym zamówieniu (zwanym protokołem uzgodnień), a Wnioskodawca zobowiązał się te usługi wykonywać na warunkach określonych w umowie oraz protokole uzgodnień za wynagrodzeniem. W protokole uzgodnień nr 1, obejmującym okres 07.2015- 06.2016 określono, że usługa z zakresu IT będzie wykonywana przeze Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta (...) którym jest spółka (...). Usługa ta jednak jest wykonywana w ramach umowy zawartej przez Wnioskodawcę ze: (...) ta spółka jest zleceniodawcą świadczonych przez Przedsiębiorcę usług, tej spółce doręcza wystawione faktury i to ona dokonuje na jego rzecz płatności". Pojnadto, Wnioskodawca oświadczył, iż "usługi świadczone na podstawie współpracy z (...) w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę (...).

Z powyższego wynika, iż świadczone przez Wnioskodawcę, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usługi w zakresie IT są wykonywane na rzecz byłego pracodawcy, ale za pośrednictwem firmy (...) w ramach podpisanej umowy o współpracę (zlecenia), przy czym usługi te nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi przez Wnioskodawcę w ramach umowy o pracę (...). Ponadto, należy wskazać, iż finalnym odbiorcą usługi, wykonanej na zlecenie - jest m.in. były pracodawca (...) u którego Wnioskodawca w okresie od 22 maja 2013 do 3 maja 2014 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny, własne stanowisko w sprawie oraz obowiązujące przepisy prawne. Zakład Ubezpieczeń społecznych Oddział w Lublinie stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej uznał za prawidłowe.

Jednocześnie należy wskazać, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych związany jest dokonaną interpretacja wyłącznie w przypadku, gdy rzeczywisty stan faktyczny odpowiada w pełni stano' vi faktycznemu lub zdarzeniu przyszłemu przedstawionemu we wniosku. W trybie wydawania interpretacji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji organ nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani postępowania dowodowego, opierając się jedynie na treści wniosku, co nie wyklucza takiego postępowania w toku procedowania na zasadach ogólnych, nawet w przypadku, gdy interpretacja została już wydana. W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy wydawaniu decyzji interpretacyjnej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, oparł się na oświadczeniu Wnioskodawcy, zgodnie z którym usługi świadczone na podstawie współpracy z (...) w ramach działalności (...) gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę (...). Ponadto świadczone są na rzecz firmy (...), a nie byłego pracodawcą (...): z którym nie łączy go żaden stosunek prawny. Powyższe oznacza, iż to Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za wskazanie stanu faktycznego w sposób odmienny od rzeczywistego.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyląc; nie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl