WPI/200000/43/920/2021 - Zasady opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych, którzy nie nabędą uprawnień do emerytury pomostowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2022 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/920/2021 Zasady opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych, którzy nie nabędą uprawnień do emerytury pomostowej

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 423 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonymi 23 grudnia 2021 r. przez Przedsiębiorcę: (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych, którzy nie nabędą uprawnień do emerytury pomostowej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 23 grudnia 2021 r. (zwana dalej "Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Stan faktyczny Przedsiębiorcy:

Przedsiębiorca zwrócił się z uprzejmą prośbą o udzielenie wyjaśnień czy Spółka prawidłowo opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych, którzy nie nabędą uprawnień do emerytury pomostowej z uwagi, iż nie wykonywali pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 r., w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych z dnia 1912-2008 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924).

Stanowisko Przedsiębiorcy:

Obecnie Spółka opłaca składkę za wszystkich pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych zarówno za tych, którzy przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywali pracę w tych warunkach jak również za pracowników, którzy zostali zatrudnieni po 1 stycznia 1999 r. Spółka sporządza za tychże zatrudnionych coroczny raport ZSWA.

Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych wynikają z przepisów ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1924 z późn. zm.), które weszły w życie od 1 stycznia 2010 r.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych składka na Fundusz Emerytur Pomostowych, winna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)

urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,

2)

wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Płatnik składek obowiązany jest opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających powyższe warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym charakterze. Stopa procentowa składki na FEP wynosi 1,5% podstawy jej wymiaru. Składkę na FEP płatnik składek zobowiązany jest opłacać co miesiąc w terminie określonym w art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Obowiązek opłacania składek na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 r.), a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac - art. 35 ust. 2 ustawy.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy prawidłowo opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych, którzy nie nabędą uprawnień do emerytury pomostowej z uwagi, iż nie wykonywali pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 r., w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. Obecnie Spółka opłaca składkę za wszystkich pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych zarówno za tych, którzy przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywali pracę w tych warunkach jak również za pracowników, którzy zostali zatrudnieni po 01-011999 r. Spółka sporządza za tychże zatrudnionych coroczny raport ZSWA.

Uwzględniając powyższe Zakład stwierdza, że Przedsiębiorca prawidłowo opłaca składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych niezależnie od tego kiedy zostali zatrudnieni i czy z tytułu opłacania składki na FEP nabędą prawo do emerytury pomostowej. Przytoczony powyżej przepis art. 35 ust. 1 wskazuje dwa warunki jakie musi spełnić łącznie pracownik, aby powstał obowiązek naliczania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, tj. urodzić się po dniu 31 grudnia 1948 r. i wykonywać prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 23 grudnia 2021 r. stan faktyczny, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa należy uznać za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych, którzy nie nabędą uprawnień do emerytury pomostowej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl