WPI/200000/43/914/2014 - Ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej oddział.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 lipca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/914/2014 Ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej oddział.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy i dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 25 lipca 2014 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej Oddział Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek płatnika: (...) o wydanie pisemne; interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca poinformował, iż spółka (...) sp. z o.o. (dalej "Spółka") jest przedsiębiorcą działającym na polskim rynku od (...) r., i odprowadzającym składki na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie wypadkowe zgodnie z przepisami prawa. Na dzień października 2014 r., planowane jest ustanie bytu prawnego Spółki w wyniku połączenia Spółki z Wnioskodawcą w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030).

Przed planowanym połączeniem Spółki i Wnioskodawcy. Wnioskodawca zamierza utworzyć oddział (dalej "Oddział") w rozumieniu art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Na skutek planowanego połączenia i przejęcia całości majątku Spółki, Wnioskodawca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki oraz przejmie cały jej majątek, którego część zostanie "alokowana" do Oddziału. Wnioskodawca w ramach Oddziału prowadzić będzie działalność w tym samym zakresie i w takich samych warunkach, w jakich prowadzona jest obecnie działalność Spółki oraz będzie jej następcą prawnym w rozumieniu art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Przedmiot działalności Spółki i Wnioskodawcy działającego w ramach Oddziału określony według numerów PKD będzie taki sam. Po połączeniu Spółki i Wnioskodawcy oraz przejęciu majątku Spółki przez Oddział, Spółka zostanie wykreślona z KRS i przestanie istnieć. Przed dokonaniem połączenia Oddział, jako oddzielny pracodawca w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, nie będzie zatrudnia) w Polsce pracowników ani nie będzie płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne z innych tytułów.

Z chwilą przejściu zakładu pracy ze Spółki na Oddział, cześć pracowników Spółki (spośród (...) pracowników wg informacji na dzień 3 maja 2014 r.) przejdzie w trybie art. 231 Kodeksu pracy do Oddziału, który zostanie odrębnym pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy oraz płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne za przejętych pracowników. Cześć pracowników przejdzie natomiast do Wnioskodawcy. W związku z przejęciem pracowników Oddział dokona zgłoszenia przejętych pracowników do ubezpieczeń społecznych i zostanie zgłoszony jako płatnik składek. Do chwili przejęcia pracowników Spółki. Oddział nie będzie zatrudniał pracowników.

O wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe pracowników Spółka jest zawiadamiana przez ZUS zgodnie z art. 31 ust. 1 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.). ZUS ustala stopę procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe i zawiadamia Spółkę jako płatnika o wysokości słupy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe w danym roku składkowym. Obecnie Spółka odprowadza składkę na ubezpieczenie wypadkowe od wynagrodzeń pracowników w wysokości.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca w ramach Oddziału - po połączeniu - będzie wyłącznie kontynuować działalność Spółki tj. prowadzić działalność tego samego rodzaju, w tym samym zakresie i w tych samych warunkach jak Spółka, przy użyciu majątku przejętego od Spółki oraz przy pomocy pracowników, którzy przejdą w trybie art. 231 Kodeksu pracy do Oddziału oraz że warunki pracy po dokonaniu przejęcia pracowników nie zmienią się. w szczególności nie zmieni się ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy, zatem kategoria ryzyka, o której mowa w art. 31 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, mająca wpływ na wysokość wskaźnika korygującego (o którym mowa powyżej) nie ulegnie zmianie, ponieważ faktyczne okoliczności świadczenia pracy przez pracowników pozostaną bez zmian - będą one takie same jak przed przejściem zakładu pracy i pracowników Spółki do Oddziału.

W związku z powyższym Wnioskodawca rozważa opłacanie w przyszłości składki przez Oddział na ubezpieczenie wypadkowe w takiej samej wysokości (stawce) jak czyni to obecnie Spółka. Wnioskodawca stoi na stanowisku, ze Oddział powinien opłacać składką na to ubezpieczenie od wynagrodzeń swoich pracowników w wysokości (stawce) stosowanej przez Spółkę (poprzedniego płatnika) przed połączeniem.

W powyższej sytuacji Wnioskodawca powziął następującą wątpliwość w zakresie zasad obliczania składek na ubezpieczenie wypadkowe: Czy prawidłowe jest stanowisko, że Oddział powinien opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe od wynagrodzeń pracowników w wysokości (stawce) stosowanej przez Spółkę (poprzedniego płatnika) bezpośrednio przed połączeniem, z uwagi na to, że Oddział, jako następca prawny i kontynuator działalności Spółki, wstąpi na podstawie art. 93 § 2 w związku z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 749) w związku z art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych we wszelkie prawa i obowiązki Spółki (poprzedniego płatnika) związane ze składką na ubezpieczenie wypadkowe, w tym w szczególności w uprawnienia do stosowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wynikającej z wysokości wskaźnika korygującego w ubezpieczeniu wypadkowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, po dokonaniu połączenia (w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych), Oddział, który będzie płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne, powinien opłacać składkę nu ubezpieczenie wypadkowe od wynagrodzeń pracowników w wysokości stosowanej przez Spółkę (poprzedniego płatnika). Stanowisko takie wynika z faktu, że Wnioskodawca jako następca prawny i kontynuator działalności Spółki, wstąpi na podstawie art. 93 § 2 w związku z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych we wszystkie prawa i obowiązki spółki (poprzedniego płatnika) związane ze składką wypadkową, w tym w szczególności w uprawnienia do stosowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wynikającej z wysokości wskaźnika korygującego w ubezpieczeniu wypadkowym

Stanowisko to Wnioskodawca opiera na argumentacji przedstawionej poniżej;

Zgodnie z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne stosuje się odpowiednio, miedzy innymi art. 91 Ordynacji podatkowej. Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczeniem społecznym jest również ubezpieczenie wypadkowe, Przy czym. zdaniem Wnioskodawcy, sformułowanie, że do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio art. 93 Ordynacji podatkowej, należy rozumieć w ten sposób, ze wskazany art. 93 znajduje zastosowanie również do wszystkich elementów", które "tworzą" składkę na ubezpieczenie wypadkowe i wpływają na jej wysokość Chodzi tutaj zwłaszcza o takie elementy jak wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, wskaźnik korygując) i kategorię ryzyka. Są to bowiem elementy immanentnie związane z samą składką na ubezpieczenie wypadkowe.

Wnioskodawca wskazuje iż z powyższej argumentacji wynika, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ze do należności z tytułu składek, w tym do należności z tytułu składek na ubezpieczenie wypadkowe, a w szczególności do stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe i wysokości stawki wskaźnika korygującego w ubezpieczeniu wypadkowym, stosuje się odpowiednio art. 93 Ordynacji podatkowej. Natomiast wskazany art. 93 stanowi, że:,

§ 1. Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1)

osób prawnych,

2)

osobowych spółek handlowych.

3)

osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejecie:

1)

innej osoby prawnej (osób prawnych),

2)

osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych)."

Dalej Wnioskodawca stwierdza, ze w prawa i obowiązki Spółki jako płatnika, Oddział wejdzie niejako "poprzez" podmiot, w ramach którego (w strukturze którego) Oddział zostanie wyodrębniony tj. poprzez Wnioskodawcę. Zasada sukcesji praw i obowiązków płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe odnosi się bowiem zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej do Wnioskodawcy jako osoby prawnej przejmującej Spółkę. Jednakże "odpowiednie stosowanie" przepisów art. 93 Ordynacji podatkowej powinno uwzględniać również specyfikę przepisów prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, które przewidują sytuację, gdy pracodawcą i płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne jest jednostka organizacyjna wyodrębniona w ramach danej osoby prawnej czy też innego podmiotu. W świetle powyższych uwag. ponieważ w niniejszej sprawie pracowników Spółki przejmie zarówno Wnioskodawca, jak i oddział działający w jego strukturze i Oddział, czyli wyodrębniona (organizacyjnie) jednostka w ramach Wnioskodawcy, uzyska status płatnika w rozumieniu art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wobec przejętych pracowników, oczywistym jest. że z zasady sukcesji generalnej w zakresie składki wypadkowej Oddział będzie mógł "korzystać".

Dalej Wnioskodawca podnosi, iż powyższe stanowisko odnośnie sukcesji generalnej praw i obowiązków ze sfery ubezpieczeń społecznych w sytuacji transferu pracowników podmiotu przejmowanego do oddziału spółki przejmującej potwierdza w całej rozciągłości Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 13 marca 2013 r. (sygn. akt III AUa 1057/12).

Ponadto. Wnioskodawca wskazuje, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego istnieje ugruntowana linia orzecznicza, iż osoba prawna powstała w wyniku połączenia przez przejecie, przekształcenie, a także spadkobierca płatnika, zachowują prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej podmiot, który prowadził zakład pracy przed przekształceniem (por. wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2012 r., I UK 151/11; wyrok Sądu Najwyższego z 25 maja 2010 r., I UK 8/10; wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r. II UK 292/08). W szczególności w wyroku z dnia 20 marca 2009 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że "połączenie spółek handlowych przez przejecie spółki zobowiązanej do opłacania składki w innej wysokości niż spółka przejmująca spowodowano dla nowego podmiotu możliwość wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla spółki przejmowanej. Jeżeli wysokość składki jest niższa od należnej od spółki (przejmującej), to powstaje niesprzeczna z zasadami współżycia społecznego i przewidziana przez prawo korzyść wynikająca z połączenia spółek.

Następnie Wnioskodawca odnosi się do sytuacji prawnej Oddziału jako płatnika składek wskazując, ze po dokonaniu połączenia i przejęcia majątku Spółki, Wnioskodawca prowadzić będzie działalność również w ramach Oddziału, do którego zostaną alokowane w szczególności prawa i obowiązki oraz majątek przejętej Spółki. Oddział będzie pracodawcą, przejmie pracowników Spółki w trybie art. 231 Kodeksu pracy i stanie się płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne tychże pracowników w rozumieniu art. 4 pkt 2 lit. a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych Wnioskodawca wstąpi w ogół sytuacji prawnej Spółki. Zasadą sukcesji generalnej określonej w art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych objęte są, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w odrębnych przepisach, wszelkie prawa i obowiązki Spółki zarówno znane jak i nieznane w chwili połączenia, przy czym istotne jest, aby te prawa i obowiązki powstały przed dniem połączenia. W przypadku praw i obowiązków ze sfery prawa ubezpieczeń społecznych zasadę sukcesji praw i obowiązków podmiotu przejmowanego przez podmiot przejmujący (w transakcji połączenia przez przejęcie) konstytuuje art. 93 § 2 w związku z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Analiza wyżej powołanych okoliczności, pozwala Wnioskodawcy na zajęcie stanowiska, że Wnioskodawca działający poprzez Oddział wejdzie w prawa i obowiązki Spółki jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe, w tym w szczególności w prawa i obowiązki Spółki dotyczące ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Za takim stanowiskiem przemawiają następujące okoliczności:

1)

Wnioskodawca działający poprzez Oddział stanie się kontynuatorem działalności Spółki, w tym w szczególności Oddział Wnioskodawcy przejmie pracowników Spółki w trybie art. 231 Kodeksu pracy i stanie się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe tych pracowników, a także utrzyma zatrudnienie na poziomie porównywalnym do zatrudnienia w Spółce na koniec maja 2014 r.

2)

W związku z faktem, ze Wnioskodawca działający w ramach Oddziału stanie się "następcą" Spółki i będzie prowadzić działalność tego samego rodzaju, w tym samym zakresie i w tych samych warunkach, nie zmienią się czynniki wpływające na ocenę ryzyku wypadkowego w Oddziale. Wręcz przeciwnie - czynniki te są identyczne jak czynniki istniejące w Spółce.

Reasumując, Oddział (jako odrębny pracodawca) powinien w szczególności korzystać i uprawnienia nabytego przez Spółkę do stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wynikającej ze wskaźniku korygującego w ubezpieczeniu wypadkowym,

Mając uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, ze przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz podstawy wymiaru tych składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką zobowiązany jest stosować płatnik składek ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia I kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku. Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołaną ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego, jak również od momentu zgłoszenia danego płatnika składek.

Zgodnie z przedstawionym przez Przedsiębiorcę zdarzeniem przyszłym. Wnioskodawca przejmie istniejący podmiot (Spółkę), a następnie część majątku Spółki zostanie przekazana nowopowstałemu Oddziałowi Wnioskodawcy. Oddział stanie się również pracodawcą dla przejętych pracowników Spółki i samodzielnym płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne.

Zdaniem Wnioskodawcy, jednym ze skutków przejęcia przez nowoutworzony Oddział części pracowników i majątku Spółki i powstania odrębnego pracodawcy i płatnika składek, wstępującego we wszystkie prawa i obowiązki Spółki w zakresie dotyczącym przejętych pracowników, będzie uprawnienie do kontynuowania opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla Spółki.

W ocenie Zakładu brak jest podstaw do przyjęcia stanowiska, iż powyższa teza jest prawidłowa.

Należy wskazać. Ze stosownie do art. 28 i art. 29 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników składek podlegających wpisowi do rejestru REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, następuje na podstawie grupy działalności, do której płatnik należy. W przypadku płatników nowo zgłaszanych w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca roku następnego, przynależność do grupy działalności ustalana jest zgodnie z art. 29 ust. 2 powołanej powyżej ustawy na podstawie rodzaju przeważającej działalności według PKD ujętego w rejestrze RKGON w dniu, od którego płatnik składek jest zgłoszony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast liczbę ubezpieczonych ustala się w oparciu o stan z miesiąca, w którym płatnik został zgłoszony w Zakładzie.

Powyższe oznacza, że każdy zgłoszony do Zakładu płatnik składek powinien autonomicznie ustalić obowiązującą go wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Podkreślić należy, iż przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie zawierają przepisów szczególnych dopuszczających możliwość sukcesji wysokości stopy procentowej składki pomiędzy płatnikami składek w przypadku wyodrębnienia się nowego płatnika składek z podmiotu istniejącego, jak również przejęcia innego płatnika składek.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, ze w związku z przejęciem na podstawie art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych Spółki przez Wnioskodawcę nastąpi wyodrębnienie Oddziału na bazie majątku i pracowników Spółki przejętej. Wyodrębniony Oddział stanie się pracodawcą dla pracowników przejętej Spółki. Takie wyodrębnienie jest równoznaczne z powstaniem nowego płatnika składek. Przejęcie innych spółek powoduje ustanie ich bytu prawnego, następuje bowiem wykreślenie ich z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Zatem z momentem zgłoszenia się jako płatnik składek, wyodrębniony organizacyjnie Oddział powinien samodzielnie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym następstwo prawne, z którego Wnioskodawca wywodzi prawo Oddziału do stosowania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej uprzednio dla Spółki w istocie nie zachodzi.

Należy wskazać, że w myśl art. 31 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazanego przez Wnioskodawcę, do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Definicja należności z tytułu składek określa jednoznacznie art. 24 ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że należnościami są: składki, odsetki za zwlokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata. Mówiąc o należnościach ustawodawca odnosi się do określonych świadczeń pieniężnych należnych od płatnika z tytułu pełnienia funkcji płatnika składek na ubezpieczonych, do uzyskania których jest uprawniony Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, która ma bezpośredni wpływ na wysokość należności z tytułu składek, sama w sobie nie jest należnością z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie może być postrzegana jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego. Brak jest zatem podstaw do stosowania definicji rozszerzającej, która obejmowałaby swoim zakresem również wysokość stopy procentowej.

Jednocześnie należy podkreślić, iż obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określoną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania się określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną na zasadach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów tej ustawy i nie jest to prawo czy uprawnienie przysługujące danemu płatnikowi.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż w przypadku wyodrębnienia się ze struktury spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Oddziału, który jako nowy płatnik przejmie cześć pracowników i majątku przejęte; Spółki, nie będzie miała miejsca sukcesja stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Każdy nowopowstały płatnik jest zobowiązany do odrębnego ustalenia obowiązującej go stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na zasadach ogólnych.

Ponadto Zakład podkreśla, iż wskazane przez wnioskodawcę orzecznictwo Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego w Łodzi wiąże w jednostkowych sprawach i nie może mieć mocy powszechnie obowiązującej.

Uwzględniając powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej ustalenia stopy procentowej składki nu ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej nowoutworzony Oddział Wnioskodawcy.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl