WPI/200000/43/786/2023 - Możliwość opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 września 2023 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/786/2023 Możliwość opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: Zakład) stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 7 sierpnia 2023 r. przez Pana (...) (dalej: Przedsiębiorca):

1.

uznaje za prawidłowe w części dotyczącej możliwości opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych,

2.

odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej możliwości dokonania korekt deklaracji rozliczeniowych.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym w dniu 7 sierpnia 2023 r. Przedsiębiorca wystąpił do Zakładu o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Opis stanu faktycznego (Przedsiębiorcy):

Przedsiębiorca wskazał, jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG (wpis w załączniku wniosku) od września 2013 r. Działalność ta jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podlega składkom na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. W firmie zatrudnia jednego pracownika. Przedsiębiorca poinformował, że nie osiąga żadnych innych dochodów poza zasiłkami chorobowymi wypłacanymi przez ZUS za okres niezdolności do pracy. Od dnia. (...) 02.2019 r. posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

Orzeczenie to zostało wydane na okres do. (...) 03.2021 r. Na podstawie ustawy o tarczy antykryzysowej z dnia 31 marca 2020 r. art. 15h ważność tych orzeczeń zostało przedłużone do 60 dnia od dnia odwołania stanu epidemiologicznego lub stanu zagrożenia epidemiologicznego. W dniu 1 lipca 2023 r. został odwołany stan zagrożenia epidemiologicznego przez Ministra Zdrowia. Natomiast 6 sierpnia 2023 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które:

- uchylają art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. - tzw. "Tarczy antykryzysowej" i

- określają w zamian końcowe daty przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

I tak orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynął:

- do 31 grudnia 2020 r. - zachowuje ważność do 31 grudnia 2023 r.,

- w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. - zachowuje ważność do 31 marca 2024 r.,

- w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. - zachowuje ważność do 30 września 2024 r.

Na podstawie powyższych przepisów art. 23 i 24 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, w myśl art. 28 pkt 2 tej ustawy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności traci ważność marca 2024 r. Od dnia uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności Przedsiębiorca zgłoszony jest do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z kodem ubezpieczenia 051002.

Przedsiębiorca kieruje pytania:

Czy sporządzając roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. miał prawo skorzystać z ograniczenia rocznej składki zdrowotnej do wysokości należnej zaliczki na podatek dochodowy? W przypadku Przedsiębiorcy zaliczka na podatek dochodowy wyniosła 0,00 zł / w załączniku deklaracja ZUS RCA za kwiecień 2023. Jeśli tak, to czy może to teraz zrobić w trybie korekty rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok?

Czy w roku 2023, jeśli w nowym okresie składkowym obejmującym okres od 02.2023 do 01.2024 nie korzystał z miesięcznego obniżenia składki zdrowotnej, to może to zrobić sporządzając roczne rozliczenia składki zdrowotnej czy też musi dokonać korekty dokumentów ubezpieczeniowych miesięcznych lub zacząć korzystać w trakcie tego okresu składkowego?

Stanowisko Przedsiębiorcy:

Według Przedsiębiorcy, stosownie do art. 82 ust. 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. tzw. ustawy zdrowotnej, w przypadku, gdy osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności objęta jest jedynie tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust.l pkt 1c - pozarolnicza działalność gospodarcza na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570) uzyskuje przychód rozliczany na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

1.

miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy należnej za miesiąc, za który opłacana jest składka zdrowotna począwszy od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym ubezpieczony został zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,

2.

roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnego podatku dochodowego za dany rok kalendarzowy, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przez co najmniej miesiąc.

Mając na uwadze powyższe Przedsiębiorca stwierdza, że jego orzeczenie o niepełnosprawności jest nadal ważne do końca pierwszego kwartału 2024 r. na podstawie wskazanych przez niego przepisów prawnych i ma prawo do zastosowania ograniczenia wysokości składki zdrowotnej w trybie korekty rocznego rozliczenia do wysokości zaliczki na podatek dochodowy za 2022 rok jak i skorzystać z obniżenia składki zdrowotnej za 2023 rok.

Zarówno w roku 2022 jak i 2023 jedynym jego źródłem dochodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Analiza stanu faktycznego w świetle stanu prawnego:

Zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i opłacania składek na ww. ubezpieczenie reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.). Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 79 ust. 1 ww. ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki, z zastrzeżeniem art. 79a, art. 80, art. 82 i art. 242.

Zgodnie z przepisami wyżej powołanej ustawy obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą ustalają podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości uzależnionej od formy opodatkowania uzyskiwanych z tej działalności przychodów/dochodów.

W myśl art. 82 ust. 10 ww. ustawy, w przypadku gdy osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności objęta jedynie tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c albo pkt 1a (osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców lub osoby, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców oraz osoby z nimi współpracujące z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców), uzyskuje przychód rozliczany na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

1)

miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za miesiąc, za który opłacana jest składka, począwszy od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym ubezpieczony został zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności;

2)

roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok kalendarzowy, jeżeli ubezpieczony był w tym okresie zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przez co najmniej jeden miesiąc.

Powyższe oznacza, że prawo do obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki przysługuje osobom zaliczonym do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w sytuacji, gdy te osoby nie mają innych tytułów ubezpieczenia, rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej i uzyskują przychody jedynie z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Takie uprawnienie przysługuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym ubezpieczony został zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Stosownie do art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw - z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

1)

upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;

2)

upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Od 6 sierpnia 2023 r. obowiązują przepisy, które uchylają art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i określają w zamian końcowe daty przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności upłynąłby:

1)

do grudnia 2020 r. - zachowuje ważność do. grudnia 2023 r.,

2)

w okresie od stycznia 2021 r. do grudnia 2021 r. - zachowuje ważność do. marca 2024 r.,

3)

w okresie od stycznia 2022 r. do sierpnia 2023 r. - zachowuje ważność do września 2024 r. jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W świetle powyższego, w odniesieniu do sytuacji przedstawionej we wniosku, zastosowanie znajdzie przepis art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, co oznacza, że Przedsiębiorca ma prawo do obniżenia miesięcznej i rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

Uwzględniając opis stanu faktycznego wniosku, stanowisko Przedsiębiorcy w części dotyczącej możliwości opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych uznać należy za prawidłowe.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę treść przepisu art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym przedmiotem interpretacji może być obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasady obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek, Zakład odmawia wydania interpretacji indywidualnej w części dotyczącej możliwości dokonania korekty rocznej deklaracji rozliczeniowej oraz korekt miesięcznych dokumentów rozliczeniowych.

Jednoznaczny sposób ujęcia przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej przesądza, iż nie każda sprawa leżąca we właściwości organu lub państwowej jednostki organizacyjnej jest możliwa do rozstrzygnięcia poprzez wydanie interpretacji w tym trybie, a także nie każdy przepis może podlegać interpretacji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Przedmiotem interpretacji mogą być tylko te sprawy, które odnoszą się bezpośrednio do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, nie zaś rozstrzygnięcie konkretnej sprawy administracyjnej. Problematyka związana z ustaleniem możliwości złożenia korekt deklaracji rozliczeniowych nie może być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Ustalenie przedmiotowej okoliczności nie wymaga interpretacji przepisów, z których bezpośrednio wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Składanie dokumentów rozliczeniowych oraz ich korekt jest czynnością techniczną, następczą wobec istniejącego tytułu podlegania ubezpieczeniom. W dokumentach tych płatnik składek zobligowany jest do przedstawiania wartości niezbędnych dla prawidłowego rozliczenia składek na poszczególne ubezpieczenia i fundusze.

Niniejsza interpretacja dotyczy więc wyłącznie rozumienia przepisu art. 82 ust. 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie odnosi się natomiast do prawa Przedsiębiorcy do złożenia korekt dokumentacji.

Stanowisko Zakładu

Uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym dnia 7 sierpnia 2023 r. opis stanu faktycznego własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład:

1.

uznaje za prawidłowe w części dotyczącej możliwości opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych,

2.

odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej możliwości dokonania korekt deklaracji rozliczeniowych. POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl