WPI/200000/43/758/2014 - Brak obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/758/2014 Brak obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: . D. U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku w dniu 17 czerwca 2014 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie stwierdzenia braku obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w sytuacji uzyskania przychodów z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwot najniższej emerytury w tym również w okresie pobierania zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

W dnu 17 czerwca 2104 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (...) wpłynął wniosek płatnika (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a ponadto prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przychód z prowadzonej działalności jest dla Wnioskodawcy jedynym źródłem utrzymania, wynosi on miesięcznie nie więcej niż 50% najniższej emerytury.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy jest zobowiązany do opłacenia składki zdrowotnej za dany miesiąc w sytuacji, gdy przez cały miesiąc przebywa na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzymuje zasiłek chorobowy, nic prowadzi działalności gospodarczej, a jego przychód wynosi "0".

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 82 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie opłaca składki zdrowotnej jeżeli uzyskuje przychody z prowadzonej działalności nieprzekraczającej miesięcznie 50% najniższej emerytury.

Wnioskodawca uważa, że skoro cały miesiąc nie prowadzi działalności zarobkowej z powodu choroby, działalność nie jest zawieszona, przychód z działalności za dany mieniąc wynosi "0" nie ma obuwiązku opłacania składki zdrowotnej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Natomiast Zakład nie wydaje decyzji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) - w treści obowiązującej od 01.03.2009 r. dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Jednakże, jak wynika z art. 82 ust. 9 powyższej ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczaną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, w przypadku gdy osoba ta uzyskuje przychody z tej działalności w wysokości nie przekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłaca podatek dochodowy W formie karty podatkowej.

W świetle powyższego w sytuacji uzyskiwania przez osobę o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przychodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury nie powstanie obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaznaczyć należy, że brak obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przysługuje Wnioskodawcy wyłącznie przez okres posiadania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem uzyskiwania przychodów z działalności w wysokości nie przekraczającej 50% kwoty najniższej emerytury.

Jednocześnie z podstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca przez cały miesiąc nie wykonywał działalności gospodarczej, będącej jego jedynym źródłem utrzymania, nie osiągał tym samym żadnego przychodu w związku z jej prowadzeniem, a z tytułu trwającej niezdolności otrzymuje zasiłek chorobowy.

W konsekwencji powyższego, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy w sprawie braku obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc w którym Wnioskodawca nie osiągnął żadnego przychodu z tytułu wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu niezdolności do pracy, z tytułu której otrzymał zasiłek chorobowy - za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipcu 2004 r. o swobodne działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sadu Okręgowego (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl