WPI/200000/43/741/2014 - Brak następstwa prawnego w przypadku wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 lipca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/741/2014 Brak następstwa prawnego w przypadku wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 te zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę (...) spółka z ograniczona odpowiedzialnością Spółka Komandytowa we wniosku złożonym w dniu 12 czerwca 2014 r. (uzupełnionym w dniu 11 lipca 2014 r.) w sprawie zastosowania w Spółce Komandytowej, będącej sukcesorem prawnym osoby fizycznej prowadzącej poprzednio tę tamą działalność, stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego, obowiązującej tę osobę.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w dniu 11 lipca 2014 r.

Wnioskodawca wskazał, że Pan (...) prowadził działalność gospodarcza z dnia (...) pod nazwą (...) i zatrudniał 93 pracowników, odprowadzając składki na ubezpieczenia społeczne w tym składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,04% na podstawie corocznych zawiadomień ZUS.

Z dniem (...) wniósł całe swoje przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej pod nazwa (...) która została zawiązana umową spółki z dnia (...) r. na bazie kapitałowej i ludzkiej przekształcanej firmy. W ten sposób wszystkie składniki majątkowe dotychczasowego pracodawcy, zostały wniesione do spółki cywilnej, a jego pracownicy przejęci w trybie art. 23 k.p. natomiast jako nowy płatnik zgłosiła do ZUS przejęcie pracowników.

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej oraz kontynuowanie przez tę osobę, działalności jako jeden z czterech wspólników jest przekształceniem, o którym mowa w art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, a tyra samym nowy podmiot wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego,

Z dniem (...) sp. cywilna, na mocy podjętej w dniu (...) r. uchwala, została przekształcona w spółkę komandytową pod nazwą (...) sp z o.o. SK i wpisana do KRS pod nr. (...). Z mocy art. 552 k.s.h. spółka cywilna stalą się spółką przekształcona i weszła w ogół praw i obowiązków na mocy art. 553 § 1 i 2 k.s.h. Zmianie nie uległy NIP i REGON.

Wnioskodawca podkreśla, że obecna działalność Spółki jest w całej rozciągłości tylko i wyłącznie kontynuacją dotychczasowej działalności prowadzonej przez osobę fizyczną Pana (...) i nie wystąpiły okoliczności uzasadniające podwyższenie stopy procentowej ubezpieczenia wypadkowego tzn: nie uległ zmianie zakres działalności, spółka zaliczona jest do tej samej grupy działalności ujętej w rejestrze REGON, liczba pracowników, a tym samym liczba ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu nie uległa zmianie, nie uległy zmianie lub poszerzeniu rodzaje i kategorie zagrożenia wypadkowego.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, w którym wskazał, iż w przypadku przekształceń, których dokonała forma w pełni zastosowanie ma art. 93a § 2 pkt 2 ordynacji podatkowej, który wprost przewiduje, że utworzona i niemająca osobowości prawnej spółka osobowa, do której osoba fizyczna prowadząca przedsiębiorstwo wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego oraz zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, we wszelkie prawa i obowiązki przewidziane w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które dotyczą przekształconego przedsiębiorstwa poprzednio prowadzonego przez osobę fizyczną. Tego typu uniwersalne przekształcenie organizacyjno prawne sianowi kontynuację dotychczasowego przedsiębiorstwa w zmienionej formie organizacyjno - prawnej spółki osobowej, która w zakresie normatywnego oddziaływania przepisów prawu jest uniwersalnym sukcesorem prawnym osoby fizycznej, która wniosła do spółki osobowej, wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, w każdym zakresie praw i obowiązków podatkowych, a z mocy odesłania do art. 93a Ordynacji podatkowej zawartego w art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - także w zakresie praw i obowiązków dotyczących należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, w rym na ubezpieczenie wypadkowe.

Nowopowstała osobowa spółka jawna, która jest w wymienionych zakresach uniwersalnym sukcesorem prawnym osoby fizycznej prowadzącej tę samą pozarolniczą działalność, która wniosła jako wkład swoje przedsiębiorstwo na pokrycie udziału w utworzonej spółce jawnej i zważywszy fakt. ze nie nastąpiły okoliczności uzasadniające podwyższenie stopy procentowej, zachowuje, zdaniem Wnioskodawcy prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według dotychczasowej stopy procentowej w wysokości 1,04%, obowiązującej poprzednika prawnego

W związku z faktem, iż z zapytaniem zwróciła się spółka komandytowa, natomiast z zaprezentowanego stanowiska wynika, że we wszelkie prawa i obowiązki poprzedniku z chwilą przekształcenia wstąpiła spółka jawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 lipca 2014 r. wezwał Wnioskodawcę o doprecyzowanie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji.

Wnioskodawca uzupełniając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, pismem /. dnia 10 lipca 2014 r. wskazał, ze przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w osobie Pana odbyło się dwustopniowo:

1.

Wniesienie z dniem r. przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (...) do Spółki cywilnej.

2.

Przekształcenie Spółki cywilnej do której zostało wniesione przedsiębiorstwo na Spółkę Komandytową.

Wnioskodawca wskazał, iż w obu przypadkach wniesienie przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną do spółki cywilnej oraz przekształcenia spółki cywilnej w spółkę osobową korzysta z przywileju sukcesji prawnej i podatkowej.

Dlaczego też Wnioskodawca wskazał, że jego intencją jest ustalenie, że: spółka cywilna jest sukcesorem osoby fizycznej oraz spółka komandytowa jest sukcesorem spółki osobowej. W konsekwencji zdaniem. Wnioskodawcy wysokość składki wypadkowej winna pozostać bez zmian.

Wnioskodawca dołączył do pisma kserokopię aktów notarialnych potwierdzających sposób przekształcenia formy prawnej działalności.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej uraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. udzielenie interpretacji dotyczącej zasad ustalania stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto interpretacja może dotyczyć wyłącznie indywidualnej sprawy wnioskodawcy będącego przedsiębiorcą, odnośnie świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia. Oznacza to iż brak jest podstaw do wydania interpretacji, gdy wniosek złożony przez przedsiębiorcę dotyczy potencjalnych obowiązków innego przedsiębiorcy lub innego płatnia składek mc będącego przedsiębiorcą. W rezultacie brak jest podstaw prawnych do tego, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł wypowiedzieć się poprzez, udzielenie pisemnej interpretacji do obowiązków spółki cywilnej.

Wobec powyższego Zakład rozpatrując wniosek odniósł się jedynie do obowiązku ustalenia stopy procentowej u Wnioskodawcy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa.

Wysokość stopy procentowej składek na ubezpieczenia określa art. 22 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, natomiast zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie wypadkowe określają przepisy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką zobowiązany jest stosować płatnik składek ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku.

Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołana ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (pracodawca w stosunku do pracowników i poborowych odbywających służbę zastępczą oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inna osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie lej osoby ubezpieczeniami społecznymi). W przypadku płatników nowo zgłaszanych, liczbę ubezpieczonych oraz grupę działalności, od których to czynników zależy wysokość obwiązującej ich stopy procentowej, ustala się w oparciu o stan z miesiąca, w którym płatnik został zgłoszony w ZUS. Oznacza to, że w świetle przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. każdy nowo zgłaszany płatnik składek powinien ustalać dla siebie wysokość obowiązującej go stopy procentowej składki.

Odnosząc się do powołanego we wniosku art. 93a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa. Zakład informuje, ze myśl art. 31 ustawy systemie ubezpieczeń społecznych powołany przepis stosuje się do należności z tytułu składek.

Definicję należności z tytułu składek określa jednoznacznie art. 24 ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że należnościami są składki, odsetki za zwłokę, egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa oplata. Mówiąc o należnościach ustawodawca odnosi się do określonych świadczeń pieniężnych należnych od płatnika z tytułu pełnienia funkcji płatnika składek za ubezpieczonych, do uzyskania których jest uprawniony Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe, która ma bezpośredni wpływ na wysokość należności z tytułu składek, sama w sobie nie jest należnością z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zatem nie może być postrzegana jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego.

Ponadto obowiązek posługiwania się w danym roku składkowym określoną wysokością stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez danego płatnika składek nie może być postrzegany jako zobowiązanie czy uprawnienie, które przechodziłoby na następcę prawnego, ponieważ obowiązek posługiwania się określoną wysokością stopy procentowej składki, ustaloną na zasadach wskazanych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wynika wprost z przepisów lej ustawy i nie jest to prawo czy uprawnienie przysługujące danemu płatnikowi.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać, iż w przypadku zawiązania nowej spółki przez inny podmiot, który wnosi do zawiązanej spółki swoje przedsiębiorstwo nie ma miejsca sukcesja stopy procentowej składki. Nowopowstała spółka jest zobowiązana do odrębnego ustalenia obowiązującej ją stopy procentowej składki na ubezpieczenie wpadkowe na zasadach ogólnych.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wysokość składki wypadkowej w związku z przywilejem sukcesji prawnej i podatkowej pozostaje bez zmian, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za nieprawidłowe

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl