WPI/200000/43/711/2014 - Podleganie małżonka osoby prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z tytułu umowy zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/711/2014 Podleganie małżonka osoby prowadzącej działalność gospodarczą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z tytułu umowy zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. 2013 poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 4 czerwca 2014 r. przez przedsiębiorcę Panią (...) prowadzącą działalność gospodarczą pod firma (...) w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym przez męża wnioskodawcy z tytułu zawartej z nim umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (...) prowadzącego działalność gospodarcza pod firmą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym przez męża wnioskodawczyni wykonującego umowę zlecenia w związku z prowadzeniem przez żonę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni poinformowała, że prowadzi działalność gospodarczą oznaczoną symbolami PKD 47.19 Z, 46.19 Z, 53.20 Z. od dnia 1 marca 2007 r. W obecnej chwili wnioskodawczyni zatrudnia 1 pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Wnioskodawczyni jest mężatką, a jej mąż jest emerytem policyjnym, zamieszkującym razem z wnioskodawczynią i prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe. Wnioskodawczyni ma zamiar poszerzyć działalność o sprzedaż produktów ubezpieczeniowych ozn. PKD 66.22 Z oraz zmierza w swojej firmie zatrudnić męża na umowę zlecenie, któremu z uwagi na posiadane uprawnienia wnioskodawczyni zamierza zlecić generowanie i pomoc w obsłudze polis, a także prowadzenie księgowości i rozliczeń firmy z urzędami.

Wnioskodawczyni wskazuje, ze w związku z powyższą sytuacją powzięła wątpliwości, czy dla ZUS jej mąż będzie traktowany jako osoba współpracująca w prowadzeniu działalności gospodarczej, czy tez może zatrudnić męża jako zwykłego zleceniodawcę i opłacać składki ZUS od kwoty wynagrodzenia zawartego w umowie-zleceniu.

Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawczyni na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442) w związku z art. 8 ust. 11 Ustawy może ona zatrudnić męża na umowę-zlecenia i traktować go jak zwykłego zleceniobiorcę, a nie jak osobę współpracującą.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek u wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne tub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych-obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 8 ust. 11, za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Z wniosku przedsiębiorcy wynika, że planuje zatrudnić męża, pozostającego z nią we wspólnym gospodarstwie domowym jako agenta ubezpieczeniowego (generowanie i pomoc w obsłudze polis ubezpieczeniowych), a także zlecić mu prowadzenie księgowości na podstawie umowy zlecenia, za wynagrodzeniem, zatem laka osoba dla celów ubezpieczeń nie może być traktowana jako osoba współpracująca przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Oddział wskazuje, te osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, nawet jeśli spełnia kryteria dla osób współpracujących z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy u systemie ubezpieczeń społecznych, ponieważ umowa zlecenia stanowi odrębny od współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Reasumując powyższe zgodnie z przedstawionym we wniosku z dnia 2 czerwca 2014 r. stanem faktycznym mąż wnioskodawczyni będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy zlecenia.

W związku z powyższym Oddział uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl