WPI/200000/43/64/2020 - Zastosowanie ulgi na start

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/64/2020 Zastosowanie ulgi na start

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z wnioskiem złożonym 24 stycznia 2020 r., uzupełnionym dnia 7 lutego 2020 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje stanowisko za prawidłowe w sprawie możliwości niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 24 stycznia 2020 r., uzupełnionym w zakresie merytorycznym 7 lutego 2020 r. (...) (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Do dnia (...) .12.2019 r. Wnioskodawca był zatrudniony na umowę o prace w firmie (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce, posiadającej numer KRS:, (...) będącej oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce. Dnia (...) .01.2020 r. Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z zarejestrowaniem działalności, dokonał zgłoszenia w ZUS do ubezpieczeń społecznych w ramach "ulgi na start" z kodem tytułu ubezpieczeń 0540 00. Przedsiębiorca planuje w bieżącym roku podatkowym świadczenie usług na rzecz firmy, mającej siedzibę w Holandii - (...) Firma ta jest spółką, w której oddziale w Polsce Przedsiębiorca był zatrudniony. Usługi świadczone w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, będą miały taki sam zakres, jak usługi, które Przedsiębiorca świadczył w ramach umowy o pracę w firmie (...) spółka z ograniczoną (...) odpowiedzialnością Oddział w Polsce.

W ocenie Przedsiębiorcy świadczenie usług na rzecz firmy z Holandii nie będzie stanowiło świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy i Przedsiębiorca może skorzystać z "ulgi na start" w ZUS.

30 stycznia 2020 r. Zakład skierował do Przedsiębiorcy wezwanie o uzupełnienie zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku złożonym 24 stycznia 2020 r. poprzez jednoznaczne wskazanie: (...) czy, Wnioskodawca prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadził pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj.

* czy prowadził działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem ust. 6a

*czy wykonywał działalność jako twórca i artysta

*czy prowadził działalność w zakresie wolnego zawodu

* czy był wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczona odpowiedzialnością oraz wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej

* czy był osobą prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inna formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe."

W dniu 7 lutego 2020 r. Przedsiębiorca złożył odpowiedź na wezwanie z dnia 4 lutego 2020 r., w której oświadczył, że w okresie 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania wspomnianej wyżej działalności, nie prowadził działalności gospodarczej w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj.

- nie prowadził działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców i innych przepisów szczególnych'

- nie wykonywał działalności w zakresie wolnego zawodu,

- nie był wspólnikiem spółki z ograniczona odpowiedzialnością ani spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej,

- nie prowadził publicznej ani niepublicznej szkoły czy innej formy wychowania przedszkolnego, placówki ani ich zespołu na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 4 powołanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36 aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek. W myśl art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca będący osobą fizyczna, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ja ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Z powyższego wynika, że w sytuacji, gdy osoba rozpoczynająca wykonywanie działalności gospodarczej podejmuje ją po raz pierwszy lub podejmuje ją ponownie, ale od zakończenia poprzedniej działalności lub jej ostatniego zawieszenia upłynął okres co najmniej 60 miesięcy, a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, o których stanowi powyżej powołany art. 6 ust. 1 pkt 5 i powiązany z nim art. 12 ust. 1.

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarcza spełniająca ww. warunki nie jest osobą prowadzącą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w konsekwencji nie podlega ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy stosowania tzw. "ulgi na start."

Z treści wniosku wynika że Przedsiębiorca do grudnia 2019 r. był zatrudniony na umowę o pracę w Oddział w Polsce, który jest oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce. Od. (...) 01.2020 r. Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej oraz w bieżącym roku 2020 planuje świadczenie usług na rzecz firmy mającej siedzibę w Holandii - firma ta jest spółką, w której polskim oddziale Przedsiębiorca był zatrudniony. Przedsiębiorca podkreślił, że usługi świadczone w ramach prowadzonej przez niego w ramach otworzonej działalności będą miały taki sam zakres jak usługi, które świadczył w ramach umowy o pracę w oddziale spółki. Przedsiębiorca chce skorzystać z tzw. "ulgi na start" na podstawie art. 18 ust. 1 Prawo przedsiębiorców. Wątpliwość Przedsiębiorcy budzi fakt, czy w sytuacji, gdy będzie świadczył obecnie takie same usługi na rzecz spółki matki w Holandii uprzednio pracując na rzecz spółki córki (oddziału spółki w Polsce). Zdaniem przedsiębiorcy świadczenie usług na rzecz firmy z Holandii (matki spółki) nie będzie stanowiło usług na rzecz byłego pracodawcy (...)

Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z prawa przewidzianego w art. 18 ust. 1 Prawo przedsiębiorców.

W myśl Kodeksu pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1040) art. 3 pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. W konsekwencji to Oddział w Polsce był pracodawcą dla Przedsiębiorcy (Wnioskodawcy) a nie spółka - matka z siedzibą w Holandii. W bieżącym roku Przedsiębiorca planuje świadczenie usług na rzecz spółki matki firmy z siedzibą w Holandii, czyli odrębnego, samoistnego pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy (nie "byłego pracodawcy" w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców). W związku z tym Przedsiębiorca, który z dniem stycznia 2020 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce oraz bieżącym roku 2020 planuje świadczenie usług dla spółki matki mającej siedzibą w Holandii - nie wypełni swoim zachowaniem negatywnej przesłanki (wykonywanie działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy) do skorzystania z ulgi na podstawie art. 18 ust. 1 Prawo przedsiębiorców i będzie miał prawo do niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

W konsekwencji, uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w 24 stycznia 2020 r. opis zdarzenia przyszłego, uzupełniony 7 lutego 2020 r., własne stanowisko Przedsiębiorcy oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...)

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl