WPI/200000/43/623/2014 - Możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/623/2014 Możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 maja 2014 r. przez przedsiębiorcę (...) możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2004 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem złożonym w dniu 29 maja 2014 r.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, ze dnia (...) 2013 r. rozpoczął własną działalność gospodarczą. Jednocześnie wskazał, że przez 24 miesiące przysługuje mu prawo do opłacania niskich składek ZUS.

Wnioskodawca informuje, iż chce nawiązać współprace z byłym pracodawca i jednocześnie utrzymać prawo do niskich składek. Umowę o pracę wykonywał w okresie od (...) 2011 do (...) 2012 r.

W opinii Wnioskodawcy, przepisy normujące tę sytuację nie są precyzyjne Jeden mówi, że można rozpocząć współpracy z byłym pracodawcą 2 lata od założenia działalności. Natomiast drugi, że takiej współpracy nie można nawiązać w roku bieżącym oraz poprzedzającym prowadzenie działalności.

Zdaniem Wnioskodawcy przepisy są sprzeczne. W związku z tym Wnioskodawca zwraca się o udzielenie odpowiedzi z jaką datą może rozpocząć współpracę z byłym pracodawcą (zachowując prawo do niższych składek ZUS), jeżeli umowa obowiązywała od 2011 r. do 2012 r. (termin umowy wygasł, a Wnioskodawca nie chciał jej przedłużyć), a działalność gospodarczą Przedsiębiorca rozpoczął (...) 2013 r.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 28 maja 2014 r. Wnioskodawca oświadczył, iż jego zdaniem współpracę z byłym pracodawcą może rozpocząć już w tym roku, nie tracąc przysługującego mu przez 24 miesiące od daty rozpoczęcia działalności, prawa do niższych składek ZUS. W opinii Wnioskodawcy wyżej wymienionej współpracy nie można nawiązać w przypadku, gdy było się zatrudnionym w roku, w którym prowadzi się działalność oraz poprzedzającym.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przedstawione stanowisko jest prawidłowe, i zwrócił się o wydanie interpretacji od kiedy dokładnie może taką współpracę nawiązać.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych-powołanej powyżej - ustawodawca wskazał warunki, które osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarcza muszą spełnić aby uzyskać prawo do opłacania składki od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za prace. Z brzmienia ust. l tegoż artykułu wynika, iż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarcza w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Należy przy tym zaznaczyć, iż w myśl ust. 2 cytowanego art. 18a, sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie jest jedyną przesłanką dla nabycia prawa do opłacania składek w wysokości określonej w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Bowiem zgodnie z treścią art. 18a ust. 2 pkt 1 i 2) prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty zadeklarowanej nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mają przedsiębiorcy którzy:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, iż z treści art. 18a ust. 2 pkt 1) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, że aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia wystarczy aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Warunek nie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24 - miesięcznego okresu, o którym mowa w art. 18a ust. 1. Oznacza to, iż od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, także wtedy gdy nawiązanie współpracy z byłym pracodawcą nastąpi np. po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności, następuje utrata prawa do deklarowania do podstawy wymiaru składek kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ponownie prawo to uzyskuje się od dnia zaprzestania wykonywaniu działalności na rzecz byłego pracodawcy pod warunkiem, że nastąpi to w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez Przedsiębiorcę stanu faktycznego wynika, ze prowadzi działalność gospodarczą od (...) 2013 r., natomiast do (...) 2012 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wobec powyższego dla Wnioskodawcy, bieżący rok kalendarzowy w którym rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej to rok 2013, a rok poprzedni to rok 2012. W konsekwencji od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy Wnioskodawca utraci prawo do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, gdyż będzie wykonywał działalność na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w poprzednim roku kalendarzowym przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

W świetle powyższego, uwzględniając; przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl